Europejskie Dni Dziedzictwa
rozmiar czcionki A A A
13.09.2014
Ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Łęknicy

W dniu 13 września br. o godzinie 13.00 w Parku Mużakowskim w Łęknicy odbyła się ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa. Wybór miejsca uroczystości był nieprzypadkowy.  W tym roku przypada 10. rocznica wpisania Parku Mużakowskiego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także uznania Parku przez Prezydenta RP za Pomnik Historii. Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa  odbywają się pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. Dla uczestników inauguracji przygotowano wiele atrakcji m.in.: Piastowski Turniej Rycerski, koncerty regionalnych zespołów śpiewaczych, stoiska z produktami regionalnymi.
Szczególnie miły jest fakt, iż  była to już druga ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa obchodzona w województwie lubuskim. W 2006 r. ogólnopolska inauguracja EDD odbyła się w Zielonej Górze. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywające się z inicjatywy Rady Europy i pod patronatem Unii Europejskiej, mają na celu szeroko pojętą edukację historyczną i kulturalną, promowanie regionalnego dziedzictwa oraz przypomnienie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Polska przyłączyła się do  akcji w 1993 roku.


 

Kamila Domagalska

BIP
Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków
„Zamki, dwory i pałace województwa lubuskiego” pod red. Barbary Bielinis- Kopeć, s. 464, Zielona Góra 2008 r., wyd. II popr. i uzupełnione Publikacja prezentuje zabytkowe zamki, dwory i pałace z terenu województwa...
Zabytek Chroniony Prawem
9
Translate / Übersetzen