Wybierz miesiąc: I II III

Aktualności
rozmiar czcionki A A A
16.03.2017
Kościół w Klępsku Pomnikiem Historii

W dniu 15 marca 2017 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość związana z ogłoszeniem kolejnych zabytków uznanych na mocy Rozporządzenia Prezydenta RP za Pomniki Historii. Wśród nich znalazł się kościół w Klępsku. Jest to jeden z najcenniejszych i najstarszych obiektów drewnianej architektury sakralnej na terenie Polski. Ten niezwykle malowniczy wiejski kościółek jest znany i licznie odwiedzany przez turystów, historyków sztuki i konserwatorów ze względu na ukryty w jego wnętrzu klejnot – niezwykle cenny i bogaty, zachowany w pierwotnej formie, gotycko - renesansowo-manierystyczny wystrój i wyposażenie.

Świątynia, której początki sięgają wieku XIV, reprezentuje typ niewielkiego, jednonawowego kościoła o dwukalenicowym dachu z wieżą od zachodu i prosto zamkniętym prezbiterium. Jego XVII-wieczna więźba dachowa kryta jest gontem. Początkowo kościół był w całości budowlą drewnianą, wzniesioną w konstrukcji wieńcowej. Jej pozostałościami jest ściana wschodnia prezbiterium, mieszcząca charakterystyczne okno szczelinowe wycięte w jednym pniu drewna i ściana zachodnia nawy. Pełniący do dziś funkcję ołtarza głównego gotycki tryptyk był główną ozdobą skromnego wówczas wnętrza. Pochodząca z około 1400 roku szafa środkowa i skrzydła z figurami apostołów i świętych są najstarszymi elementami, rozbudowanego w późniejszym czasie, ołtarza. Figura Marii z Dzieciątkiem i rzeźby aniołów powstały około 1485 roku. Z początku XVI wieku pochodzi malowidło zdobiące rewersy skrzydeł, przedstawiające scenę Zwiastowania. W roku 1610 ołtarz wzbogacono o predellę z malowaną sceną Ostatniej Wieczerzy fundacji ówczesnego właściciela części dóbr klępskich, Melchiora von Unruh i jego pierwszej żony Barbary von Dyhr oraz zwieńczenie z rzeźbioną grupą Ukrzyżowania z 1 połowy XVII w. W pierwotnym stanie kościół zachował się do roku 1576, kiedy to przejęty został przez protestantów. Rozpoczęły się wówczas, trwające do połowy XVII wieku, intensywne prace mające na celu przekształcenie i adaptację świątyni na potrzeby nowej liturgii. Zarówno  wczesne datowanie, będąca rzadkością drewniana, wieńcowa konstrukcja ścian, konstrukcja więźby, bogaty i cenny wystrój oraz wyposażenie, będące pozostałością i wkładem kulturowym wszystkich pokoleń uczęszczających tu przez wieki wyznawców, świadczą dobitnie o jej wyjątkowości i stanowią o unikatowym charakterze świątyni.
Walory zabytku zostały docenione przez Pana Andrzeja Dudę Prezydenta RP poprzez nadanie świątyni zaszczytnego tytułu Pomnika Historii.
 

 

Agnieszka Skowron

Galeria

BIP
Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków
„Zabytki północnej części województwa lubuskiego” pod red. Jarosława Lewczuka i Błażeja Skazińskiego, s. 232, Gorzów Wlkp.- Zielona Góra 2004 r.   Publikacja podzielona jest na części tematyczne....
Zabytek Chroniony Prawem
7
Translate / Übersetzen