Wybierz miesiąc: I II III IV

Aktualności
rozmiar czcionki A A A
16.03.2017
Kościół w Klępsku Pomnikiem Historii

W dniu 15 marca 2017 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość związana z ogłoszeniem kolejnych zabytków uznanych na mocy Rozporządzenia Prezydenta RP za Pomniki Historii. Wśród nich znalazł się kościół w Klępsku. Jest to jeden z najcenniejszych i najstarszych obiektów drewnianej architektury sakralnej na terenie Polski. Ten niezwykle malowniczy wiejski kościółek jest znany i licznie odwiedzany przez turystów, historyków sztuki i konserwatorów ze względu na ukryty w jego wnętrzu klejnot – niezwykle cenny i bogaty, zachowany w pierwotnej formie, gotycko - renesansowo-manierystyczny wystrój i wyposażenie.

Świątynia, której początki sięgają wieku XIV, reprezentuje typ niewielkiego, jednonawowego kościoła o dwukalenicowym dachu z wieżą od zachodu i prosto zamkniętym prezbiterium. Jego XVII-wieczna więźba dachowa kryta jest gontem. Początkowo kościół był w całości budowlą drewnianą, wzniesioną w konstrukcji wieńcowej. Jej pozostałościami jest ściana wschodnia prezbiterium, mieszcząca charakterystyczne okno szczelinowe wycięte w jednym pniu drewna i ściana zachodnia nawy. Pełniący do dziś funkcję ołtarza głównego gotycki tryptyk był główną ozdobą skromnego wówczas wnętrza. Pochodząca z około 1400 roku szafa środkowa i skrzydła z figurami apostołów i świętych są najstarszymi elementami, rozbudowanego w późniejszym czasie, ołtarza. Figura Marii z Dzieciątkiem i rzeźby aniołów powstały około 1485 roku. Z początku XVI wieku pochodzi malowidło zdobiące rewersy skrzydeł, przedstawiające scenę Zwiastowania. W roku 1610 ołtarz wzbogacono o predellę z malowaną sceną Ostatniej Wieczerzy fundacji ówczesnego właściciela części dóbr klępskich, Melchiora von Unruh i jego pierwszej żony Barbary von Dyhr oraz zwieńczenie z rzeźbioną grupą Ukrzyżowania z 1 połowy XVII w. W pierwotnym stanie kościół zachował się do roku 1576, kiedy to przejęty został przez protestantów. Rozpoczęły się wówczas, trwające do połowy XVII wieku, intensywne prace mające na celu przekształcenie i adaptację świątyni na potrzeby nowej liturgii. Zarówno  wczesne datowanie, będąca rzadkością drewniana, wieńcowa konstrukcja ścian, konstrukcja więźby, bogaty i cenny wystrój oraz wyposażenie, będące pozostałością i wkładem kulturowym wszystkich pokoleń uczęszczających tu przez wieki wyznawców, świadczą dobitnie o jej wyjątkowości i stanowią o unikatowym charakterze świątyni.
Walory zabytku zostały docenione przez Pana Andrzeja Dudę Prezydenta RP poprzez nadanie świątyni zaszczytnego tytułu Pomnika Historii.
 

 

Agnieszka Skowron

Galeria

BIP
Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków
„Kościoły zrębowe i szkieletowe województwa lubuskiego” autorstwa Małgorzaty Szymańskiej- Dereń, s. 144, Zielona Góra 2009 r. W publikacji znajdują się opisy kościołów zrębowych w Kosieczynie, Boryszynie,...
Zabytek Chroniony Prawem
1
Translate / Übersetzen