Europejskie Dni Dziedzictwa
rozmiar czcionki A A A
13.09.2016
 Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Zaborze

13 września 2016 r. w pałacu w Zaborze odbyły się Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa przy udziale Marszałka Województwa Lubuskiego, Wójta Gminy Zabór oraz dyrekcji SPOZ Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze. Inicjatorem obchodów był Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Temat przewodni tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa brzmi: Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki. Pałac w Zaborze, który przywrócony został do dawnej świetności w swej zewnętrznej szacie, dzięki prowadzonym w ostatnich latach pracom remontowo-konserwatorskim, doskonale wpisuje się w ten temat, którego celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że wiele zabytków jest nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią.
Wzorem lat ubiegłych, podczas inauguracji obchodów, wręczano Odznaki „Za opiekę nad Zabytkami”, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Złotą odznakę „Za opiekę nad zabytkami” otrzymał długoletni dyrektor pałacu w Zaborze Pan Krzysztof Krzyżanowski. Wyróżniono również osoby zaangażowane w prace związane z rewaloryzacją parku pałacowego w Brodach. Złotą odznakę „Za opiekę nad zabytkami” otrzymał Pan Rudolf Schroeder kierownik seminariów parkowych z Drezna, zaś srebrne - Pan Sven Zbuer zastępca Burmistrza Miasta Forst, Pan Claudius Wecke kierownik parku w Branitz, Pan Ryszard Kowalczuk Wójt Gminy Brody oraz Pani Helena Miklaszewska pracownik Urzędu Gminy w Brodach. Wręczenia odznak dokonali Pan Robert Paluch Wicewojewoda Lubuski i Pani Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego.
W trakcie uroczystości zaprezentowano m.in., działalność samorządu województwa na rzecz popularyzacji tradycji winiarskich regionu, walory kulturowe i przyrodnicze gminy Zabór, historię pałacu w Zaborze oraz wyniki prowadzonych w zabytku badań konserwatorskich. Uczestnicy obchodów mieli także okazję zwiedzić pałac w Zaborze oraz Lubuskie Centrum Winiarstwa. O wielkim oddźwięku społecznym tego typu wydarzeń świadczy udział blisko 130 osób.

Galeria

BIP
Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków
Spis treści Słowo wstępne  ....................................5 I. Barbara Bielinis-Kopeć - „ Rozwój miast na Ziemi Lubuskiej do II wojny światowej i zniszczenia po 1945 roku”.........................................................................................7 II....
Zabytek Chroniony Prawem
9
Translate / Übersetzen