Prace konserwatorskie
rozmiar czcionki A A A
12.09.2018
Remont konserwatorski Wiaduktu przy Górze Pana w Parku Mużakowskim.

 Rozpoczęto remont konserwatorski Wiaduktu przy Górze Pana w Parku Mużakowskim. Park Mużakowski, założony w 1. połowie XIX w. w   Dolinie Nysy Łużyckiej, jest jednym z najrozleglejszych historycznych założeń parkowych w Europie, w którym zrealizowany został program kompozycyjny krajobrazowego parku angielskiego. Twórcą i pomysłodawcą parku był książę Hermann von Pückler-Muskau, który stworzył jedno z  najwybitniejszych dzieł europejskiej sztuki ogrodowej.
W ramach prac konstrukcja obiektu zostanie ustabilizowana, a wartościowe elementy wystroju w postaci ceglanych fryzów i dekoracyjnych pasów z ciosów szlaki szklanej zostaną poddane pracom konserwatorskim. Planowane jest również odtworzenie zniszczonego blankowania. Wiadukt ucierpiał w czasie wojny, a w wyniku późniejszych zaniedbań postępowała jego destrukcja. W efekcie rozpoczętych prac przywrócony zostanie malowniczy charakter obiektu stanowiącego północną bramę na teren założenia parkowego.

Karolina Idryjan

Galeria

BIP
Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków
„Lubuskie Materiały Konserwatorskie 2009 r. tom 6”:   Cz. I PRACE KONSERWATORSKIE I BADANIA Problematyka badawczo- konserwatorska elewacji ratusza w Lubsku. Andrzej Legendziewicz Pałac w Suchej Dolnej. Stanisław Kowalski ...
Zabytek Chroniony Prawem
4
Translate / Übersetzen