ZABYTKI
Wybierz pierwszą literę miejscowości: B C D G H I J K L Ł M N O P R S Ś T W Z Ż
rozmiar czcionki A A A
Zabytki techniki
Kożuchów - Wieża ciśnień
Wieża w Kożuchowie o wysokości 38,90m wybudowana została w 1908 roku. Usytuowana jest w najwyższym punkcie miasta, 111, 80m npm, przy ul. Szprotawskiej, w otoczeniu zabudowy miejskiej i zieleni. Od stacji pomp dzieli ją odległość kilkuset metrów, sąsiaduje natomiast z ciągiem starych fortyfikacji miejskich. To ostatnie sprawiło, że nadano jej formę imitującą wieżę zamkową /blanki, nadwieszenie partii zbiornika/. W tym kontekście obiekt stanowi przykład maskowania funkcji inżynierskich dzieła historycznymi kostiumami, nawiązującymi w tym przypadku do średniowiecznego budownictwa obronnego.

Taki kształt wieży był też efektem ówczesnego dążenia do nadania architekturze form narodowych, a budowla zyskała romantyczną oprawę. Jest to obiekt z cegły klinkierowej, z której uformowany jest również detal architektoniczny. Zwężający się ku górze trzon, wzniesiony na planie koła, podtrzymuje zbiornik typu Intze. Część dolna kształt ściętego stożka. Na trzonie spoczywa część górna, walcowata, kryjąca zbiornik. Na niej wsparta jest konstrukcja dachowa z więźbą drewnianą również w kształcie stożka, z pokryciem ceramiczną dachówką. Elewacje klinkierowe urozmaicone są ciosami piaskowca. W tympanonie umieszczono płaskorzeźbę z herbem miasta i wstęgą, na której widnieje data 1908. Dekorację tę cechuje jeszcze płynność secesyjnej formy - roślinne elementy w tle. Utrzymała się też oryginalna stolarka drzwiowa i okienna ze wszech miar zasługująca na uwagę. Wieża jest nadal eksploatowana zgodnie z pierwotnym programem użytkowym.

Zobacz także: | Aktualności | Prace konserwatorskie
BIP
Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków
„Zabytki północnej części województwa lubuskiego” pod red. Jarosława Lewczuka i Błażeja Skazińskiego, s. 232, Gorzów Wlkp.- Zielona Góra 2004 r.   Publikacja podzielona jest na części tematyczne....
Zabytek Chroniony Prawem
3
Translate / Übersetzen