Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Odkrycie skarbu liczącego ponad 6 tys. monet
Aktualności
14 kwiecień 2015
Odkrycie skarbu liczącego ponad 6 tys. monet

Rozmiar czcionki
A A A

Dwa gliniane garnki wypełnione ponad 6 tys. srebrnych monet, wstępnie datowanych na okres od XV do XVII wieku, znalazł leśniczy Pan Bogusław Szwichtenberg i poinformował o tym Pana Włodzimierza Rebelskiego Dyrektora Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w podzielonogórskiej Świdnicy, który dokonał oględzin w terenie a następnie poinformował o tym Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Skarb został zdeponowany w świdnickim muzeum oraz poddany wstępnym badaniom.
Należy zauważyć, że jest to największe tego typu odkrycie dokonane na terenie województwa lubuskiego. Po przeliczeniu okazało się, że w garnkach znajduje się 6.159 monet w tym: 5.370 mniejszych denarów i 787 większych groszy miśnieńskich. Określenie pełnej chronologii będzie możliwe po oczyszczeniu, zakonserwowaniu i opracowaniu tego bogatego zbioru. Wstępnie skarb jest datowany na okres od XV do połowy XVII wieku. Na tym etapie ustalono, że najstarsza moneta została wybita w 1516 r. a najmłodsza – w 1612 roku. Monety są w stosunkowo dobrym stanie, niektóre noszą tylko ślady nalotu, zaś inne są zlepione w większe grupy - po kilka, kilkanaście sztuk.
Miejsce odnalezienia monet zostało dokładnie zbadane i wykonano tzw. kartę AZP. Określono w niej, że skarb został ukryty przy drodze – dawnym trakcie pomiędzy dwiema małymi miejscowościami.
Warto przypomnieć, że największym tego typu znaleziskiem w Zachodniej Polsce jest Skarb z Głogowa odnaleziony w 1987 r., liczący 20.638 srebrnych monet, kilka tysięcy ich fragmentów oraz siedem sztabek i jedną bryłkę srebra, pochodzący z XII i początków XIII w.

 


 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Ratusz w Świebodzinie - prace konserwatorskie
Do ubiegłego roku sądzono, że świebodziński ratusz nie wyróżnia...
Kożuchów - odkrycie reliktów barokowej fontanny
Podczas prac przy wymianie nawierzchni Rynku w Kożuchowie odsłonięto...
Remont konserwatorski wiaduktu przy Górze Pana w Parku Mużakowskim
Zrealizowano remont konserwatorski Wiaduktu przy Górze...
Krosno Odrz. - odkrycie zabytkowej łodzi rybackiej
Pod koniec sierpnia 2012 r., Lubuski Wojewódzki Konserwator...