Aktualności
26 sierpień 2015
Rokitno - szkolenie

Szkolenie pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, samorządowych konserwatorów zabytków i Powiatowych Inspektorów Nadzoru Budowlanego

Rozmiar czcionki
A A A

W dniach 20-21 sierpnia 2015 w Rokitnie odbyło się szkolenie dla pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, samorządowych konserwatorów zabytków i Powiatowych Inspektorów Nadzoru Budowlanego. Inicjatorem szkolenia był Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Program spotkania był bardzo napięty. Pani Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków omówiła aktualne rozstrzygnięcia z zakresu orzecznictwa oraz inne zagadnienia związane z prawidłowością wydawania pozwoleń i kontroli procesów inwestycyjnych w zabytkach. Pani Agnieszka Harasimowicz Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przedstawiła sprawy związane z nowelizacją prawa budowlanego. O problemach związanych z zawilgoceniem obiektów zabytkowych szerzej opowiedziała Pani prof. Jadwiga Łukaszewicz z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu. W szkoleniu uczestniczył mł. bryg. Leszek Fijałkowski Zastępca Naczelnika Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp., który omówił zasady spełniania wymagań bezpieczeństwa pożarowego w sposób inny niż określony w przepisach szczególnych ochrony przeciwpożarowej na przykładzie fary gubińskiej. W szkoleniu uczestniczył równie Pan Franciszek Grześkowiak Okręgowy Inspektor Pracy oraz Pan Roman Burghardt st. insp. pracy, który omówił warunki bezpieczeństwa na lubuskich budowach. Obowiązkowe elementy decyzji administracyjnych oraz nowelizacje ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przedstawiła Pani  Renata Siwek radca prawny WUOZ.
Część szkolenia przeznaczono na dyskusję pomiędzy przedstawicielami służb konserwatorskich i nadzoru budowlanego, w zakresie problematyki dotyczącej zagadnień na styku kompetencji organów. Ponadto uczestnicy szkolenia mieli okazję zapoznać się z zabytkowymi świątyniami w Goraju i Krobielewie, które wymagają remontów i prac konserwatorskich.

 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków
W dniach 29-31 stycznia 2018 r. w Rokitnie odbył się Konwent...
Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Rokitnie
W dniu 15 kwietnia 2015 r. w Rokitnie odbyły się Wojewódzkie...
Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Rokitnie
W dniu 15 kwietnia 2015 r. w Rokitnie odbyły się Wojewódzkie...
Szkolenie służb konserwatorskich w Rokitnie
Po raz kolejny, w dniach 31 sierpnia -1 września 2017 r. w Rokitnie...