Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / XVI Polsko - Niemiecka Konferencja „Architektura r...
Aktualności
28 wrzesień 2015
XVI Polsko - Niemiecka Konferencja „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2015”

Rozmiar czcionki
A A A

W dniach 21-23 września 2015 r. odbyła się kolejna 16. edycja Konferencji Naukowej ANTIKON, która poświęcona jest problematyce ochrony i konserwacji architektury drewnianej. Drugi raz z rzędu partnerem Konferencji, która organizowana jest przez Szczecin-Expo Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego, był Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, a ponadto Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Meklemburgii - Pomorzu Przednim, Krajowy Urząd Konserwatora Brandenburgii; Krajowy Urząd Konserwatora Meklemburgii Pomorza Przedniego; Niemiecko-Polska Fundacja ds. Kultywowania Kultury i Ochrony Zabytków z Görlitz; Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie; Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział w Szczecinie; Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
Jak co roku uczestnicy Konferencji wzięli udział w podróży studyjne śladami architektury ryglowej, zwiedzając zabytki na terenie Brandenburgii i Meklemburgii. Ponadto odbyły się sesje tematyczne. Główny temat konferencji brzmiał: „Strategia i praktyka w ochronie architektury ryglowej”. Omówiono m.in. strategie stosowane w celu ochrony architektury ryglowej, praktyki w konserwacji zabytków w Niemczech i Polsce (proces formalny) oraz prowadzenie prac konserwatorskich przy obiektach ryglowych.
W konferencji i podróży studyjnej uczestniczyło ok. 120 gości zarówno z Polski jak i  Niemiec. Byli wśród nich konserwatorzy zabytków, architekci, wykonawcy prac, właściciele zabytków, samorządowcy. Wśród referentów byli min.; dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, która przedstawiła proces remontu ryglowego kościoław Sękowicach gm. Gubin oraz Błażej Skaziński Kierownik Delegatury w Gorzowie Wkp. Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, który omówił strategie działań przy zabytkach architektury i budownictwa drewnianego na wybranych przykładach z terenu województwa lubuskiego.

 

 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Wykład poświęcony problematyce kradzieży zabytków
W dniu 21.03.2011 r., na zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku...
 Seminarium polsko-niemieckie "Brody - duchem historii regionu"
W dniu 16 września 2017 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej...