Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / 10-lecie Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabyt...
Aktualności
13 listopad 2017
10-lecie Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury

Rozmiar czcionki
A A A
W tym roku Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury świętuje 10-lecie swojego istnienia. W związku z tym w dniach 10-12 listopada 2017 roku zorganizowano uroczystości jubileuszowe, które odbyły się Berlinie, Łomnicy i Cieplicach Zdrój.
Obchody rozpoczęto 10 listopada w Berlinie. Licznie zgromadzonych gości przywitał Pan dr Tressen von Heyderbreck przewodniczący zarządu Fundacji.  W obchodach uczestniczył  Pan prof. dr hab. Andrzej Przyłębski ambasador RP w Niemczech, który podkreślił troskę władz Polski o dziedzictwo kulturowe, konieczność jego ochrony, pielęgnacji i zachowania dla przyszłych pokoleń. Następnie Pan dr Peter Schabe przybliżył działalność Fundacji w trakcie ostatniej dekady, w szczególności wsparcie, którego udzielała Fundacja, pozyskując środki finansowe od rządu Republiki Federalnej Niemiec na prace konserwatorsko-restauratorskie i remonty zabytków na terenie Polski. Następnie Pan prof. dr Paweł Zalewski wygłosił wykład na temat polsko-niemieckiego dziedzictwa kulturowego z perspektywy obu państw i społeczeństw.
W trakcie uroczystości zaprezentowano księgę jubileuszową, poświęconą działalności Fundacji, której współautorami są m.in., wojewódzcy konserwatorzy zabytków z Zielonej Góry, Szczecina, Wrocławia i Olsztyna, z których część obecna była na uroczystości. W uroczystości uczestniczyli ponadto przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, organizacji pozarządowych, architekci, historycy, konserwatorzy dzieł sztuki, właściciele zabytków z Polski i Niemiec.
Należy podkreślić, iż w ciągu ostatnich pięciu lat, po nawiązaniu współpracy pomiędzy Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków a Fundacją, udało się pozyskać środki na współfinansowanie prac remontowych i konserwatorsko-restauratorskich m.in., w kościołach w Klępsku, Chlastawie, Gościkowie-Paradyżu, Sękowicach i Żaganiu w łącznej kwocie 570 tys. zł. Prace te miały na celu zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytkowej, wpłynęły na poprawę stanu technicznego i walory estetyczne zabytków oraz ich chronione wartości. Przyczyniły się do zahamowania degradacji i przywrócenia zabytkom utraconych wartości technicznych, artystycznych i estetycznych. Z tej perspektywy należy podkreślić wkład Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury w ochronę dziedzictwa kulturowego na terenie województwa lubuskiego, będący efektem dobrej współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.
 
 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Żagań - zaproszenie na wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków
W dniu 28 kwietnia 2011 r. w Zespole Poaugustiańskim w Żaganiu...
Wykład "Tajemnice krypty byłego kościoła ewangelickiego w Bytomiu Odrzańskim"
Fundacja Archeologiczna oraz Burmistrz Bytomia Odrzańskiego zapraszają...
Pomnik Diany - posiedzenie Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków
W dniu 9.03.2012 r. na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Ochrony...