Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków
Aktualności
31 styczeń 2018
Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków

Rozmiar czcionki
A A A

W dniach 29-31 stycznia 2018 r. w Rokitnie odbył się Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. W konwencie  uczestniczyli m.in.: Pani prof. Katarzyna Zalasińska Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan Bartosz Skaldawski p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, Pan Robert Paluch wicewojewoda lubuski, Pani prof. Bogumiła Rouba Przewodnicząca Rady Ochrony  Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan prof. Andrzej Koss z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Warszawie, Pan st. bryg. Andrzej Dobrzeniecki z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej  w Warszawie, Pan mł. bryg. Patryk Maruszak Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej,  a ponadto wojewódzcy konserwatorzy zabytków.
W trakcie objazdu w terenie przybliżono gościom na nim m.in., najcenniejsze zabytki regionu oraz zrealizowane w nich prace remontowe i konserwatorsko-restauratorskie, które przyczyniły się do poprawy stanu zachowania, zabezpieczenia zabytków oraz wydobyły piękno historycznego wystroju i wyposażenia wnętrz. Jednocześnie zaprezentowano te zabytki, które wymagają podjęcia lub kontynuacji remontów, min.,: kościół pw. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu (renesansowe polichromie odkryte w 2009 r. w prezbiterium - po konserwacji – prace zakończono), drewniany kościół w Kosieczynie (remont kompleksowy konstrukcji ścian, dachu i wnętrza wraz z wyposażeniem – prace zakończono), drewniany kościół w Chlastawie (w trakcie remontu, który wymaga kontynuacji), drewniany kościół w Kalsku (konieczność podjęcia prac remontowych), drewniany kościół w Klępsku (Pomnik Historii, w planach konserwacja wystroju wnętrz), dawne opactwo cystersów w Gościkowie-Paradyżu (Pomnik Historii, znacznie zaawansowane prace konserwatorskie we wnętrzu kościoła, zakończenie prac przy ołtarzy głównym), kościół pw. Św. Wojciecha w Międzyrzeczu (w trakcie prac, wymagających kontynuacji), zamek i siedziba Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej w Międzyrzeczu (w trakcie remontów, wymagających kontynuacji) oraz kościół w  Rokitnie (pretenduje do rangi Pomnika Historii, wymaga podjęcia prac konserwatorskich m.in, przy sklepieniach). W trakcie objazdu po kościołach drewnianych omawiano również problemy związane z ochroną p.poż. zabytkowych świątyń.
Podczas konwentu, oprócz spraw związanych z orzecznictwem i przepisami wynikającymi z nowelizacji ustaw, poruszono również problematykę zabezpieczenia zabytkowych świątyń, obowiązujących w tym zakresie przepisów oraz możliwości dokonywania odstępstw  w celu utrzymana integralności zabytków. Omówiono również przebieg akcji ratowniczej w związku z pożarem wieży katedry w Gorzowie Wlkp.
Uczestnicy konwentu zostali bardzo gościnie przyjęci przez ks.  kustosza Piotra Bortnika proboszcza Parafii w Rokitnie. Mieli też okazję spotkać się z J.E. ks. biskupem Tadeuszem Lityńskim. Podczas zwiedzania Muzeum w Międzyrzeczu przywitał ich Pan Andrzej Kirmiel Dyrektor Muzeum, a podczas zwiedzania kościołów obecni byli ich gospodarze – księża proboszczowie.
 

 


 .

Elżbieta Górowska

Galeria
Zobacz również
Oględziny cudownego obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej
Podczas Konwentu Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków,...
Rokitno - szkolenie
W dniach 20-21 sierpnia 2015 w Rokitnie odbyło się szkolenie...
Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Rokitnie
W dniu 15 kwietnia 2015 r. w Rokitnie odbyły się Wojewódzkie...
Szkolenie służb konserwatorskich w Rokitnie
Po raz kolejny, w dniach 31 sierpnia -1 września 2017 r. w Rokitnie...