Strona główna / Serwis informacyjny / Europejskie Dni Dziedzictwa / Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie lubuski...
Europejskie Dni Dziedzictwa
07 wrzesień 2018
Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie lubuskim

Rozmiar czcionki
A A A
 Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, podczas którego spotykają się nie tylko pasjonaci historii, osoby zainteresowane ochroną zabytków, promowaniem różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego i propagowaniem dialogu międzykulturowego, ale także wszyscy zainteresowani miejscem, w którym mieszkają. Polska uczestniczy w tej inicjatywie od 1993 r.
26. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w 2018 r. przebiega pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.
Wojewódzka Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się 7 września, o godzinie 15.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej (Zielona Góra, ul. Niepodległości 15). Wystąpienia na temat „Zabytki rezydencjalne na polsko – niemieckim pograniczu w aspekcie ich ochrony” wygłoszą: dr Barbara Bielinis-Kopeć – Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, i dr Thomas Drachenberg – Konserwator Kraju Związkowego Brandenburgia, a mgr Agnieszka Kochańska na temat „Zabezpieczenie ruin pałacu w Zatoniu i rewaloryzacja parku”. Inauguracji towarzyszyć będzie otwarcie wystawy pt. „Młode spojrzenie na stare – pałace i dwory w Polsce i Niemczech. Uczniowskie fotografie”.
W dwa wrześniowe weekendy (8-9 i 15-16) w 20 miejscowościach województwa lubuskiego (Biecz, Bojadła, Czerwieńsk, Gorzów Wielkopolski, Kostrzyn nad Odrą, Krosno Odrzańskie, Łęknica, Międzyrzecz, Nowa Sól, Nowe Czaple, Ochla, Pniewo, Sulechów, Szprotawa, Świebodzin, Wschowa, Zabór, Zielona Góra, Złotnik, Żagań) odbędą się wydarzenia pod patronatem EDD. Wszystkie szczegóły można znaleźć w kalendarium na stronie www.edd.nid.pl, a Narodowy Instytut Dziedzictwa, który koordynuje Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce, przygotował dla uczestników wydarzeń specjalne gadżety promocyjne.
21 września odbędzie się w Bytomiu Odrzańskim podsumowanie Wojewódzkich Obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizatorzy (Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Burmistrz Miasta i Gminy Bytom Odrzański oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Zielonej Górze) zapraszają od godziny 10.00 na prelekcje, zwiedzanie miasta i wystawę pt. „100 zabytków na 100-lecie TONZP”.
Kluczem do skutecznego zachowania dziedzictwa jest zaangażowanie lokalnych społeczności. Organizatorom EDD w Lubuskiem przyświeca idea wzbogacania pamięci zbiorowej o działaczach lokalnych, ludziach i ich historiach, o miejscach ważnych, choć zapomnianych, jak również przekazywania kolejnym pokoleniom dziejów regionu i budowania szacunku do spuścizny kulturowej przodków.
 
 

Muzeum Ziemi Wschowskiej – regionalny koordynator EDD

Zobacz również
 Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Gębicach
W dniu 25 kwietnia 2017 r. w Gębicach gm. Gubin zorganizowano...
Noc pełna skarbów w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy
W dniu 21 maja 2016 roku w godzinach 17.00 – 22.00 świdnickie...
Żagań - zaproszenie na wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków
W dniu 28 kwietnia 2011 r. w Zespole Poaugustiańskim w Żaganiu...
 Wystawa poświęcona kościołom halowym na Śląsku
W dniu 22 listopada 2017 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej...