Wybierz miesiąc: I II III IV

Aktualności
rozmiar czcionki A A A
05.04.2019
Wizyta Prezydenta RP w Rokitnie

W dniu 1 kwietnia 2019 r. Pan Prezydent Andrzej Duda przyjechał do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Ważnego gościa przywitał J.E. ks. bp Tadeusz Lityński, dziękując za przybycie i przypominając o poprzedniej wizycie głowy państwa przed 10 lat. Z tej okazji odsłonięto tablicę upamiętniającą wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w tym miejscu. W uroczystości wzięli udział m.in. Wojewoda Lubuski, przedstawiciele służb mundurowych, Kurii diecezjalnej, samorządowcy, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków i mieszkańcy naszego regionu.
Warto pamiętać, że w tym roku obchodzimy jubileusz 350-lecia powstania rokitniańskiego sanktuarium. Kościół, w którym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej, wzniesiono w poł. XVIII w. wg projektu królewskiego architekta Karola Martina Franza. Jego wnętrze zdobią malowidła włoskiego artysty Francesco Arculario oraz rzeźbiarza Christiana Gruenewalda z Legnicy, Na wyposażenie świątyni składa się ołtarz główny z cudownym obrazem Matki Boskiej Rokitniańskiej, ołtarze boczne, stalle, ambona, sakramentarium, chrzcielnica oraz prospekt organowy. Całość stanowi spójną kompozycję  o wysokich  walorach artystycznych i historycznych.  Kościół w Rokitnie należy do wybitnych przykładów sakralnej architektury doby baroku w Polsce i ubiega się o status Pomnika Historii.
 

Elżbieta Górowska

Galeria

BIP
Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków
„Lubuskie Materiały Konserwatorskie 2008 r. tom 5”:   Cz. I PRACE KONSERWATORSKIE Sprawozdanie z przebiegu prac konserwatorskich przeprowadzonych na jedwabnych tkaninach wydobytych w kościele ewangelickim p.w. Żłóbka...
Zabytek Chroniony Prawem
6
Translate / Übersetzen