Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Znalezisko bulli papieża Mikołaja III
Aktualności
15 lipiec 2019
Znalezisko bulli papieża Mikołaja III

Rozmiar czcionki
A A A
5 lipca zgłoszono  przypadkowe odkrycie bulli oraz dokonano formalnego przekazania zabytku. Już wstępna analiza pozwoliła na rozpoznanie obiektu jako bulli papieża Mikołaja III (1277-1280), wł. Giovanni Gaetano Orsini. Przed wyborem na konklawe był on m.in. generalnym inkwizytorem i opiekunem franciszkanów i dominikanów, archiprezbiterem Bazyliki św. Piotra oraz zręcznym dyplomatą. Podczas swojego pontyfikatu  doprowadził do ustalenia stałych granic Państwa Kościelnego, zreformował procedury kancelarii papieskiej, a także rozstrzygnął spór ubóstwa franciszkańskiego. Ponadto założył Ogrody Watykańskie, ufundował Capella Sancta Sanctorum na Lateranie, a także odrestaurował Bazylikę św. Piotra.     
Znalezisko to przedmiot wykonany z ołowiu o średnicy 3,5 cm. Na jego rewersie znajduje się przedstawienie dwóch medalionów ze zwróconymi ku sobie głowami mężczyzn oraz napis kapitałą: SPASP. Na awersie umieszczono napis uncjalny: NICO:/ LAUS: / PP: III: (nad literami PP umieszczono znak kontrakcji). Bulla poza zarysowaniami znajduje się w dobrym stanie. Trudnym do rozstrzygnięcia pozostaje wskazanie konkretnego dokumentu, do którego przytwierdzona była bulla, a także okoliczności w jakich została porzucona.
Interesującym jest fakt, że w bieżącym roku to już drugie tego typu znalezisko na terenie województwa lubuskiego, a trzecie w ostatnich latach. Jedna bulla należała do Bonifacego IX (1389-1404), a druga do Urbana V (1362-1370). Znaleziska tego typu, choć wydają się z pozoru unikalne, zdarzają się dość często. W ostatnich dziesięcioleciach na ziemiach polskich odnotowano około 20 tego rodzaju artefaktów. Większość z nich znaleziono przypadkowo lub wyeksplorowano podczas badań archeologicznych w dużych ośrodkach władzy kościelnej, takich jak np. Kraków, Poznań i Wrocław, a także w niewielkich miejscowościach o wczesnej metryce.

 

Błażej Skaziński

Galeria
Zobacz również
Dotacja na prace remontowo-konserwatorskie w kościołach Dolnej Warty
W ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko 2014-2020...
50. sesja naukowa z cyklu "Nowa Marchia
W dn. 18 marca 2008 r. w jubileuszowej, 50. sesji naukowej z...
Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Gorzowie Wlkp.
 Zapraszamy na Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni...