Strona główna / Zabytki / Przestępstwa przeciwko zabytkom / Zabytki skradzione i zaginione / Kradzież barokowego obrazu Matki Bożej Wspomożeni...
Zabytki skradzione i zaginione
04 luty 2020
Kradzież barokowego obrazu Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Rozmiar czcionki
A A A

W okresie pomiędzy sierpniem 1968 r.  a 1976 r. z kościoła w gminie Nowe Miasteczko został skradziony (zaginął?) obraz Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (in. Matki Bożej Pomocnej, Matki Bożej Passawskiej). 
Obraz olejny na płótnie  w kształcie prostokąta stojącego o wymiarach około: 90x71 cm. Namalowany zapewne w 2 poł. XVII w.  przez malarza śląskiego. Obraz w momencie zaginięcia oprawiony był w prostą, malowaną na czarno ramę. Barokowy obraz jest kopią obrazu Maria Hilf namalowanego w 1537 r.  przez Lucasa Cranacha Starszego. W centrum kompozycji usytuowana postać siedzącej Madonny trzymającej oburącz tulące się do niej  Dzieciątko. Postaci widoczne pod rozsuniętymi, podwiązanymi po bokach, szafirowymi (kolorystyka na podstawie opisu obrazu wykonanego w 1968 r.) kotarami. Dzieciątko nagie, główką dotyka twarzy Marii, prawą rączkę przykłada do jej podbródka. Madonna o długich, spływających na plecy włosach, odziana jest w różową suknię i seledynowy płaszcz.  Głowy postaci otacza poświata aureoli. 
Obraz figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków.
Zabytek został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11772). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również
 Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Gębicach
W dniu 25 kwietnia 2017 r. w Gębicach gm. Gubin zorganizowano...
Dębinka - pożar pałacu
W dniu 18.04.2012 r. nad ranem wybuchł pożar w pałacu...
VI Lubuskie Spotkania Architektów z Konserwatorami Zabytków
W dniu 18.10.2011 r. w Zielonej Górze, w ramach VI Lubuskich...
Zamek w Kożuchowie - remont dachu
W okresie letnim w zamku w Kożuchowie rozpoczęto remont dachu...