Zabytki skradzione i zaginione
13 październik 2020
Kradzież gotyckiej Piety

Rozmiar czcionki
A A A
Przed  1.05.1992 r.  z kościoła na terenie gminy Nowe Miasteczko została skradziona (zaginęła?) gotycka Pietà.

Rzeźba pełna, opracowana z trzech stron, od tyłu drążona. Matka Boża ujęta frontalnie jako siedząca na tronie. Korpus lekko przechylony na lewą (heraldycznie) stronę, natomiast głowa postaci – w prawo. Maria jedną ręką podtrzymuje ciało Chrystusa leżące na jej kolanach, drugą rękę trzyma na piersi. Matka Boża odziana w płaszcz i suknię spływającą z kolan licznymi, drobnymi fałdami,  na głowie ma maforium. Chrystus odziany w perizonium, ręce złożone na łonie jedna na drugiej. Tors nagi z widoczną raną w partii żeber. Na głowie korona cierniowa. Włosy do ramion. Oczy postaci zamknięte. Twarz i tors postaci odwrócone en trois quarts w kierunku widza.
W 1965 r. rzeźba była wtórnie przemalowana w kolorze jasnougrowym, szaty natomiast w kolorze czerwonym i zielonym. Obecnie kolorystyka obiektu może być inna, albo nawet rzeźba mogła zostać całkowicie pozbawiona warstw malarskich.         

Gotycka Pietà została wykonana około 1450 r.  przez warsztat działający na terenie Śląska.
Orientacyjne wymiary zabytku: wysokość około 86 cm. 
Nr Księgi B rejestru zabytków:   63 poz. 27.

Skradziona rzeźba została zgłoszona do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem. Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

  

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również
Kożuchów - sesja naukowa w ramach EDD
Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Burmistrz...
Żagań - odkrycie podczas prac remontowych
W trakcie prac remontowych przy elewacji kościoła pw. ...
Szlak Michaela Willmanna - warsztaty w Kożuchowie
W ramach projektu Szlak Michaela Willmanna w dawnym księstwie...