Strona główna / Zabytki / Przestępstwa przeciwko zabytkom / Zabytki skradzione i zaginione / Kradzież rokokowej rzeźby przedstawiającej św. Jan...
Zabytki skradzione i zaginione
09 listopad 2020
Kradzież rokokowej rzeźby przedstawiającej św. Jana Ewangelistę

Rozmiar czcionki
A A A

W dniu 13.11.1990 r. z kościoła filialnego pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (dawny kościół ewangelicki) w  miejscowości Witków, gm. Szprotawa została skradziona rokokowa rzeźba przedstawiająca św. Jana Ewangelistę. Według opinii ekspertów z Głównej Komendy Pożarnictwa w Warszawie kościół został podpalony w  celu zatarcia śladów kradzieży zabytków należących do wyposażenia, gdyż w pogorzelisku nie odnaleziono ich pozostałości.  Świątynia nie została odbudowana. Obecnie Parafia Rzymskokatolicka użytkuje kościół gotycki, który do czasu spalenia barokowego kościoła ewangelickiego pozostawał w ruinie.
Figura drewniana, polichromowana należąca do grupy Ukrzyżowania. Św. Jan Ewangelista ukazany jako stojący w całej postaci, ujęty w dynamicznym ruchu, z lewą stopą wysuniętą do przodu i prawą ręką złożoną na piersi w geście adoracji, lewą ręką odsuniętą na bok. Twarz postaci młodzieńcza, włosy falowane z przedziałkiem po środku, sięgające  ramion postaci.  Święty odziany w pofałdowaną,  sięgającą do połowy łydki suknię, przewiązaną w talii, na ramiona ma narzucony mocno  pofałdowany płaszcz, którego rozwiana poła odsłonięta jest przez ruch lewej ręki postaci.  Rzeźba w momencie kradzieży zapewne była przemalowana, obecna kolorystyka obiektu może być inna, albo nawet mógł on zostać całkowicie pozbawiony warstw malarskich.      
Figura została  wykonana około poł. XVIII w. przez warsztat  działający na terenie Śląska.

Rzeźba św. Jan Ewangelista  jest objęta ochroną prawną ze względu na  wpis do rejestru zabytków pod nr 71/B/72 poz. 3 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze  z dnia 11.05.1972 r.

Skradziona rzeźba została zgłoszona do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11851). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
 
 

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również
Badania archeologiczne w Witkowie
Podczas badań archeologicznych na terenie średniowiecznego...
Kradzież późnobarokowego świecznika ołtarzowego
W dniu 13.11.1990 r. z kościoła filialnego pw. Nawiedzenia...
Kradzież rokokowej rzeźby Matki Bożej Bolesnej
W dniu 13.11.1990 r. z kościoła filialnego pw. Nawiedzenia...
Witków kościół filialny pw. Matki Bożej Rokitniańskiej i św. Michała
Zakończono prace polegające na remoncie dachu kościoła, m.in....