Strona główna / Zabytki / Przestępstwa przeciwko zabytkom / Zabytki skradzione i zaginione / Kradzież późnobarokowego świecznika ołtarzowego...
Zabytki skradzione i zaginione
12 listopad 2020
Kradzież późnobarokowego świecznika ołtarzowego

Rozmiar czcionki
A A A

W dniu 13.11.1990 r. z kościoła filialnego pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (dawny kościół ewangelicki) w  miejscowości Witków, gm. Szprotawa został skradziony późnobarokowy świecznik ołtarzowy. Według opinii ekspertów z Głównej Komendy Pożarnictwa w Warszawie kościół został podpalony w  celu zatarcia śladów kradzieży zabytków należących do wyposażenia, gdyż w pogorzelisku nie odnaleziono ich pozostałości.  Świątynia nie została odbudowana. Obecnie Parafia Rzymskokatolicka użytkuje kościół gotycki, który do czasu spalenia barokowego kościoła ewangelickiego pozostawał w ruinie.
Świecznik ołtarzowy, stojący, jednoświecowy,  w momencie założenia karty ewidencyjnej, w 1965 r. pozbawiony trzonu i orlich łap obejmujących kule (ewentualnie - samych kul), na których zapewne pierwotnie się wspierała stopa.  Podstawa lichtarza trójboczna, krawędzie cokołu stanowią płaskie, esowato wygięte woluty. Boki podstawy wklęsłe, zakończone u dołu łukiem odcinkowym, zdobione ornamentalnie. Wypukłe dekoracje każdego z boków podobne, zakomponowane wokół znajdującego się w centrum, owalnego medalionu. Na jednym z medalionów ryta data fundacji 1741 r.  (uwaga! w opisie zabytku w decyzji o wpisie do rejestru błędnie przepisano datę z karty ewidencyjnej). Na fotografii zamieszczonej na karcie ewidencyjnej w medalionie widoczny grawerowany herb fundatora i inskrypcja. Medalion ujęty od góry skrzydłami główki anielskiej w wysokim czepcu przypominającym pióropusz. Dwie skrzydlate główki anielskie wypełniają dolne pola naroży boku. Wzdłuż środkowej partii brzegu woluty  - koguci grzebień, zakończony w górnej partii - ceowo wygiętym liściem akantu. Profilowane   brzegi okrągłej profitki wywinięte ku górze, wzmocnione w dolnej partii wsporniczkami, w górnej partii dekorowane fryzem godronowania.  Kolec w kształcie dość wysokiego,  smukłego stożka.

Rubryka „Opis przedmiotu” na karcie ewidencyjnej zabytku z 1965 r. nie została niestety wypełniona, nie podano również informacji na temat ewentualnych znaków konwisarskich, jednak należy wskazać, że dekoracja podstawy jest charakterystyczna dla wyrobów  konwisarza Siegmunda Heinricha Fleischmanna mł. ze Szprotawy, który na podobnych (lecz zachowanych w całości, w przeciwieństwie do świecznika z Witkowa) 6 świecznikach z Chotkowa z 1738 r. wybił dwa znaki  w górnych partiach krawędzi cokołu: znak miejski: litery SP w owalnym polu otoczonym ramą utworzoną z perełkowania, znak mistrzowski - w owalnym polu otoczonym perełkowaną ramą pelikan karmiący młode, powyżej litery SHFVT. Świeczniki o podobnej dekoracji podstawy występują  również w Jeleninie (2 szt. z 1751 r.), Mycielinie (2 szt. - przemalowane), Klenicy.

Skradziony świecznik ołtarzowy  jest objęty ochroną prawną ze względu na  wpis do rejestru zabytków pod nr 71/B/72 poz. 6  decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze  z dnia 11.05.1972 r.

Obiekt  został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11854). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
 
 

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również
Kradzież rokokowej rzeźby Matki Bożej Bolesnej
W dniu 13.11.1990 r. z kościoła filialnego pw. Nawiedzenia...
Badania archeologiczne w Witkowie
Podczas badań archeologicznych na terenie średniowiecznego...
Witków kościół filialny pw. Matki Bożej Rokitniańskiej i św. Michała
Zakończono prace polegające na remoncie dachu kościoła, m.in....
Kradzież rokokowej rzeźby przedstawiającej św. Jana Ewangelistę
W dniu 13.11.1990 r. z kościoła filialnego pw. Nawiedzenia...