Strona główna / Zabytki / Przestępstwa przeciwko zabytkom / Zabytki skradzione i zaginione / Kradzież późnobarokowej łódki na kadzidło
Zabytki skradzione i zaginione
07 grudzień 2020
Kradzież późnobarokowej łódki na kadzidło

Rozmiar czcionki
A A A

Przed dniem 21 listopada 2001 r. z kościoła na terenie gminy Kożuchów została skradziona (zaginęła?) późnobarokowa łódka na kadzidło.
Łódka na kadzidło wykonana ze stopu miedzi, srebrzona. Stopa naviculi owalna, wysoko wysklepiona z niewielką kryzą o wklęsło-wypukłym obrysie. Wypukłe obrzeże stopy podkreślone wcięciami. Czara o łódkowej formie z dwudzielną pokrywą na zawiasie szarnierowym, zaopatrzoną na końcu w niewielki, gładki, zawinięty uchwycik. Pokrywa dekorowana. W partii ruchomej brzeg pokrywy podkreślony wybijanym ornamentem ciągłym w postaci okręgów, otaczający grawerowaną ceownicę wzbogaconą motywem koguciego grzebienia. W partii z uchwytem – brzeg pokrywy podkreślony fryzem utworzonym z wybijanych trójliści, pośrodku ryta, dekoracja w postaci kwiatu tulipana. Brak informacji na temat ewentualnych znaków i napisów na naczyniu.

Warsztat śląski, ok. połowy XVIII w.
Numer rejestru zabytków: Księga B nr 79/B/72 poz. 16.

Obiekt  został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11848). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.


 

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również
Zaproszenie na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa
dr Barbara Bielinis- Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator...
Żagań - prace konserwatorskie przy drzwiach biblioteki poaugustiańskiej
Trwają prace konserwatorskie i restauratorskie robót...
Ogłoszenie o przetargu
Na stronie internetowej Urzędu Gminy w Brzeźnicy pojawiło...