Strona główna / Zabytki / Prace konserwatorskie / Badania na wyspie na jeziorze Niesłysz
Prace konserwatorskie
19 lipiec 2010
Badania na wyspie na jeziorze Niesłysz

Rozmiar czcionki
A A A

Zakończył się pierwszy etap terenowych badań archeologicznych ( podwodnych i lądowych) prowadzonych na stanowisku archeologicznym - grodzisku na wyspie na jeziorze Niesłysz przez zespól archeologów z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, pod kierownictwem dr. R. Kazimierczaka i prof. W. Chudziaka. Stanowią one kontynuację badań podjętych w roku ubiegłym, które miały charakter sondażowy. W trakcie tegorocznych badań prowadzonych na wyspie wykonano 11 wykopów o łącznej pow. 105 m. Wyeksplorowano dwa paleniska, fragment palisady oraz brzeg umocniony kamieniami. Pozyskano kilka tysięcy fragmentów naczyń wstępnie datowanych na wczesne średniowiecze, ponadto kilka fragmentów ceramiki neolitycznej oraz kości pokonsumpcyjne. Odkryto też ślady grobli w formie nasypu o szerokości 3 m i wysokości 40 cm.
Odsłonięto pas osi wczesnośredniowiecznego mostu łączącego wyspę z lądem, na który natrafiono w ubiegłym roku. Przebiegał on na odcinku 150 m o szerokości 4-5 m, w obrębie którego natrafiono na ok. 80 pali, które udokumentowano. W obrębie przesmyku założono 4 wykopy podwodne, w których przebadano i udokumentowano poziome i pionowe elementy konstrukcji mostu. Na obszarze tym, przy moście odkryto pojedyncze fragmenty naczyń i kości zwierzęcych.
W dn. 8.07.2010 r. Ewa Garbacz archeolog z Wojewódzkiego Urzędu ochrony Zabytków w Zielonej Górze dokonała odbioru terenowych badań archeologicznych. Na ich podsumowanie w formie dokumentacji poczekamy do listopada br.
 

B.Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Remont dachu wschowskiej fary.
W grudniu 2019 r. zakończono prace związane z remontem dachu...
 Jazz w dworze w Szybie
Kolejny już trzeci koncert jazzowy odbył się w dniu 15 października...
Zaproszenie na konferencję
Minęło już ponad pół wieku od momentu, kiedy dawne wschodnie...
Ogłoszenie
Na stronie internetowej Urzędu Gminy w Brzeźnicy pojawiło...