Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Spotkanie robocze wojewódzkich konserwatorów zabyt...
Aktualności
10 wrzesień 2013
Spotkanie robocze wojewódzkich konserwatorów zabytków

Rozmiar czcionki
A A A

w dniach 5 – 6 września 2013 r. na terenie woj. lubuskiego spotkali się wojewódzcy konserwatorzy zabytków. W dn. 5 września konserwatorzy obradowali w pałacu w Wiechlicach.  Dzięki uprzejmości właściciela Pana Zbigniewa Czmudy, który osobiście ich przywitał, zapoznali się z przebiegiem prac remontowo-konserwatorskich, przeprowadzonych w zabytkowym zespole pałacowo-parkowo-folwarcznym.
Następnie kontynuowano dyskusję nad wypracowaniem wspólnego stanowiska ws. Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2013-2016 (projekt z dn. 24 czerwca 2013 r.). Omawiano również aktualne orzecznictwo sądów w zakresie ochrony zabytków, w tym dotyczące dostępu do informacji publicznej.
W dn. 6 września wojewódzcy konserwatorzy zabytków wzięli udział w międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się w Trzebiechowie. Mieli okazję zwiedzić wnętrza dawnego sanatorium zaprojektowane przez Henry’ego van de Velde oraz wysłuchać referatów przybliżających historię zabytku, prowadzonych w nim na przestrzeni ubiegłych lat prac remontowych i konserwatorskich oraz prezentującego znaczenie zabytku dla rozwoju turystyki na pograniczu polsko-niemieckim.

 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
JAZZ W PAŁACACH, DWORACH I … Dwór w Szybie
 Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni CK zaprasza...
Zabezpieczenie i naprawa murów miejskich w Krośnie Odrzańskim- I etap
Ukończono prace w obrębie zachodniego odcinka zabytkowych murów...