Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Kościół w Klępsku prezentowany na XIV Polsko - Nie...
Aktualności
18 wrzesień 2013
Kościół w Klępsku prezentowany na XIV Polsko - Niemieckiej Konferencji ANTIKON 2013

Kościół w Klępsku prezentowany na XIV Polsko - Niemieckiej Konferencji „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2013”.

Rozmiar czcionki
A A A

Po raz kolejny na konferencji ANTIKON, która odbyła się w tym roku w dn. 16-18 września 2013 r. w Koszalinie, prezentowano m.in. zabytki z terenu woj. lubuskiego. Temat przewodni tegorocznej edycji konferencji brzmiał „Architektura sakralna – zarządzanie obiektem zabytkowym”. 
 Obok interesujących prelekcji poświęconych m.in. prezentacji projektu „Kościoły ryglowe Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej” (kolejne etapy realizacji projektu oraz wnioski omówili: dr Beata Makowska, Maria Witek, Waldemar Witek, Aleksandra Hamberg-Federowicz, Teresa Palacz, Beata Dygulska i Karol Czajkowski) dr B. Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wygłosiła referat pt. Drewniany kościół w Klępsku. Prezentacja unikatowego wystroju i wyposażenia świątyni w aspekcie problematyki konserwacji i zabezpieczenia zabytku. Na konferencji prezentowano ponadto sakralne zabytki architektury drewnianej z terenu Polski i Niemiec w aspekcie ich utrzymania, prowadzenia prac konserwatorskich i zabezpieczenia.
 Konferencja ANTIKON od lat przyczynia się do popularyzacji zabytków architektury ryglowej oraz wymiany doświadczeń w zakresie prawidłowego przeprowadzania remontów, prac konserwatorskich i ochrony zabytków. Uczestnicy ANTIKONU promują unikalny charakter dziedzictwa kulturowego architektury drewnianej i ryglowej zarówno w Niemczech jak i w Polsce. O wielopłaszczyznowości konferencji świadczy możliwość spotkania, wymiany poglądów i doświadczeń różnych grup zawodowych i społecznych zainteresowanych losem i zachowaniem zabytków architektury ryglowej. Goście i uczestnicy konferencji mają niepowtarzalną okazję do poznania wartościowych obiektów architektury regionalnej in situ, podczas  podróży studyjnej, która w tym roku wiodła do kościołów w Ostrym Bardzie, Tychówku i Sławie.
Patronat Honorowy nad Konferencją objęli m.in.:  Minister Oświaty, Nauki i  Kultury Meklemburgii - Pomorza Przedniego, Generalny Konserwator Zabytków, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewoda Zachodniopomorski

 


 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
JAZZ W PAŁACACH, DWORACH I … Dwór w Szybie
 Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni CK zaprasza...
Spudłów - odkrycie średniowiecznych malowideł w kościele
W trakcie prac porządkowych w obrębie ruin kościoła w Spudłowie...
Noc pełna skarbów w Muzeum Archeologicznym
Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze...
Święto Parku Mużakowskiego
W ostatni weekend maja jak co roku obchodzono w Łęknicy i Bad...