A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków / Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2007
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
13 kwiecień 2007
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2007

Wschowa

Rozmiar czcionki
A A A

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest od 1983 r. w większości krajów świata. Ustanowiony został przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Celem MDOZ, obchodzonego 18 kwietnia, jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu problematyki dziedzictwa kulturowego.

W Polsce ideą obchodów jest zaprezentowanie zabytków mających szczególne znaczenie dla dziedzictwa światowego i wielokulturowości w naszym kraju. W województwie lubuskim obchody MDOZ odbyły się 13 kwietnia 2007 r. we Wschowie. Uświetniło je wręczenie przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków „Odznaki za opiekę nad zabytkami” wójtowi gminy Santok Panu Stanisławowo Chudzikowi.

W trakcie sesji naukowej przedstawiono referaty przybliżające dziedzictwo kulturowe miasta, poświecone jego historii i szczególnie cennym w skali całego regionu zabytkom. W drugiej części dnia zaplanowano spacer po zabytkach miasta a na zakończenie- uroczysty koncert w kościele oo. franciszkanów.

Organizatorami obchodów byli Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, Urząd Miasta i Gminy we Wschowie, Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Zielonej Górze oraz Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Poznaniu pracownia w Trzebinach.

Galeria
Zobacz również
Wizyta Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wschowie
9 czerwca 2022 r. Pani Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki...
Wschowa - zaproszenie na ogólnopolską inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa
Szanowni Państwo, zachęcam do uczestnictwa w wydarzeniach,...
Wizyta Wojewody w powiecie wschowskim
W dniu 24 marca 2014 r. Pan Jerzy Ostrouch Wojewoda Lubuski spotkał...
Najstarsza wschowska księga grodzka promuje Wschowę
W dniu 5 lipca 2015 r. Muzeum Ziemi Wschowskiej gościło zespół...