A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Planowane wydarzenia / Zaproszenie na Sulechowskie Spotkania z Historią
Planowane wydarzenia
19 marzec 2014
Zaproszenie na Sulechowskie Spotkania z Historią

Rozmiar czcionki
A A A

Miło nam poinformować, że w dniu 19 marca 2014 r. o godz. 15.00 na zamku w Sulechowie odbędzie się promocja najnowszej publikacji poświęconej zamkowi w Sulechowie autorstwa dr B. Bielinis-Kopeć, która wydana została w ramach polsko-niemieckiej serii „Zamki i ogrody Nowej Marchii”. Na spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych zapraszają Burmistrz Sulechowa, Dyrektor Sulechowskiego Domu Kultury i Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Warto przypomnieć, że „Koło przyjaciół zamków i ogrodów Marchii” (Freundkreis Schlösser und Gärten der Mark) w 2006 r. rozpoczęło po raz pierwszy przy niemiecko-polskiej współpracy edycję nowego, dwujęzycznego cyklu wydawniczego pod tytułem „Zamki i Ogrody Nowej Marchii“ (Schlösser und Gärten der Neumark). Celem tej cyklicznej publikacji o ponadgranicznym charakterze jest zapoznanie zainteresowanych czytelników w Niemczech i w Polsce z architekturą zamków, dworów, pałaców, folwarków i założeń parkowych, położonych na terenie historycznej Nowej Marchii, tj. na ziemiach na wschód od Odry, na tle ich zmiennych dziejów. Publikacji powstaje przy współpracy polskich i niemieckich historyków sztuki i konserwatorów zabytków. Prezentuje artystyczne i kulturowo-historyczne znaczenie poszczególnych budowli, wśród których zaprezentowano już m.in. pałace w Dąbroszynie, Słońsku, Mierzęcinie, zamek w Łagowie, pałace w Gliśnie i Brodach, zamek w Kostrzynie oraz dwór w Sosnach.
W trakcie spotkanie przybliżona zostanie m.in. historia sulechowskiego zamku, prace remontowo-konserwatorskie, w wyniku których, zabytek przywrócony została społeczeństwu w jego nowej funkcji - centrum kulturalnego, oddziaływującego swoim zasięgiem poza granice miasta. Ważną rolę w tym procesie odgrywa również dawny kościół kalwiński adaptowany na salę widowiskową. Warto podkreślić, iż obydwa obiekty, po bez małą dwudziestu latach zaniedbania, stanowią obecnie przykład troski samorządu i mieszkańców o zabytki.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

ZAPROSZENIE - OKŁADKA

ZAPROSZENIE - PROGRAM

Barbara Bielinis-Kopeć

Zobacz również
Sulechów - prace konserwatorskie
W trakcie konserwacji wystroju malarskiego pomieszczenia na III...
Sulechów - adaptacja dawnego kościoła kalwińskiego na salę widowiskową
Los zabytku, w którym w latach 80. XX w. przerwano remont, nie...
Modernistyczny dworzec PKS w Sulechowie wpisany został do rejestru zabytków
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu decyzją z...