A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Planowane wydarzenia / Zaproszenie na Wojewódzkie Obchody Międzynarodoweg...
Planowane wydarzenia
30 kwiecień 2014
Zaproszenie na Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Łęknicy

Rozmiar czcionki
A A A

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, które odbędą się w dniu 30 kwietnia 2014 r. w siedzibie Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji przy ul. Wojska Polskiego 2 w Łęknicy (początek o godzinie 10.30). Organizatorem uroczystości są: Burmistrz Łęknicy i Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, przy współpracy z Lasami Państwowymi, Gminą Trzebiel, Gminą Tuplice oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Pracownia Terenowa „Park Mużakowski) . Patronat nad obchodami objęli Wojewoda Lubuski i Starosta Żarski.
Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, które od 2006 roku odbywają się również w naszym województwie, jest przybliżenie społeczeństwu problematyki dziedzictwa kulturowego. Ideą obchodów jest zaprezentowanie zabytków mających szczególne znaczenie dla dziedzictwa światowego i wielokulturowości w naszym kraju. Nie przypadkowo wybrano więc na miejsce tegorocznych obchodów Łęknicę, na terenie której znajduje się jedno z najcenniejszych założeń parkowych naszego regionu - Park Mużakowski, uznany za Pomnik Historii przez Prezydenta RP i wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNSECO w 2004 r., jako: Arcydzieło geniuszu ludzkiego, wyjątkowy przykład europejskiego parku krajobrazowego, który wywarł ogromny wpływ na europejską sztukę ogrodową i wyznaczył nowe tendencje w rozwoju architektury krajobrazu. W 10-tą rocznicę tego wpisu przypomnimy m.in. o początkach polsko-niemieckiej współpracy na rzecz rewaloryzacji zabytku (wykład dr. A. Michałowskiego) oraz o prowadzonych w ostatnich latach działaniach na terenie parku (wystąpienie B. Iwlew), zaprezentujemy również geopark Łuk Mużakowa (wystąpienia dr. M. Maciantowicza).
Podczas inauguracji uroczystości przewidziane jest wręczenie odznak przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad zabytkami” oraz nagród Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków „Lubuskie Konserwacje 2014”.
Zaprezentowana zostanie też najnowsza publikacja Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze – książka „Zabytkowe parki województwa lubuskiego” prac. zbior. pod red. B. Bielinis-Kopeć.
Jak zawsze impreza ma charakter otwarty, adresowana jest do mieszkańców naszego regionu i gości, zainteresowanych dziedzictwem kulturowym województwa lubuskiego. Ze względów organizacyjnych uprzejmie prosimy o potwierdzanie uczestnictwa do dnia 25.04.2014 r.  telefonicznie: 68 362-47-02 lub na formularzu na stronie http:/doz.leknica.pl
 

ZAPROSZENIE

Barbara Bielinis-Kopeć

Zobacz również
Miedzynarodowe seminarium w Parku Mużakowskim
W dniach 26-27 maja w Parku Mużakowskim w Łęknicy – Bad...
Park Mużakowski - remont mostu arkadowego
W grudniu 2011 r. zakończono remont Mostu Arkadowego w Parku...
Łęknica - ogólnopolska inauguracja EDD
W dniu 13 września br. o godzinie 13.00 w Parku Mużakowskim...