A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Odkrycie wystroju malarskiego klatki schodowej w b...
Prace konserwatorskie
14 sierpień 2014
Odkrycie wystroju malarskiego klatki schodowej w budynku Muzeum Miejskiego w Nowej Soli

Rozmiar czcionki
A A A

W trakcie prac remontowych, prowadzonych w budynku Muzeum Miejskiego przy ul. Muzealnej 20 w Nowej Soli, dokonano odkrycia dekoracji malarskich, które zdobiły ściany głównej klatki schodowej w budynku. Muzeum mieści się w dawnej willi wzniesionej przez właściciela fabryki nici w Nowej Soli Aleksandra Gruschwitza dla jego syna Alfreda. Willa wzniesiona została w 1884 roku w stylu neorenesansowym. Od 1948 roku mieści się tu placówka muzealna. Do dnia dzisiejszego budynek przetrwał w pierwotnej formie architektonicznej wraz z bogatym wystrojem wnętrz, ozdobionych dekoracją stiukową, sztukatorską i malarską. Jednak wystrój klatki schodowej pozostawał dotąd nieznany. W trakcie prowadzonych prac natrafiono na dekoracje wykonane na ścianach klatki schodowej w technice kazeinowej przy użyciu szablonów. Tworzą one symetryczną kompozycję w oparciu o motywy ornamentalne o formach floralnych, utrzymaną w tonacji szaro-błękitnej.
W związku z dokonanym odkryciem zdecydowano o konieczności odsłonięcia całości wystroju klatki schodowej oraz poddaniu go pracom konserwatorskim i restauratorskim.
Jak w wielu innych przypadka odkrycie to potwierdza konieczność prowadzenia prac remontowych w zabytkach z wielką ostrożnością oraz poprzedzania ich badaniami konserwatorskimi. Przywrócenie oryginalnego wystroju tego wnętrza nie tylko podniesie walory artystyczne zabytku, ale również przywróci jego oryginalną formę. Dekoracja klatki schodowej willi jest świadectwem stosowanych rozwiązań artystycznych, kolorystycznych i technicznych w architekturze z końca XIX wieku i wzbogaca naszą wiedzę w tym zakresie, wnosząc ponadto walor autentyzmu, będący jedną z największych wartości w zabytku.

 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
 Obchody 100-lecia muzealnictwa w Nowej Soli
W dniu 22 września 2016 r. w Muzeum Miejskim w Nowej Soli zorganizowano...
Nowa Sól - wpis mostu podnoszonego do rejestru zabytków
Decyzją Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytów w dniu...
Powiat nowosolski - przekazanie kompetencji LWKZ
W związku z przejęciem kompetencji z zakresu właściwości...