A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Obchody 10 – lecia Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy ...
Aktualności
19 wrzesień 2014
Obchody 10 – lecia Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy i Rewaloryzacji dzieła Henrego van de Velde w Polsce.

Rozmiar czcionki
A A A

W dniu 12 września 2014 r. w Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie zorganizowano obchody 10 – lecia Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy i Rewaloryzacji dzieła Henry’ego van de Velde w Polsce. Stowarzyszenie ma siedzibę w DPS w Trzebiechowie. Prezesem stowarzyszenia jest Pani Agnieszka Szeląg. To jedyne stowarzyszenie  w Polsce, które działa na rzecz popularyzacji dzieła Henry’ego van de Velde w Polsce. Jego celem jest ,,…pogłębianie wiedzy na temat twórczości Henry'ego van de Velde, zapoznanie się z jego dziełami w kraju i na świecie, upowszechnianie informacji na temat jego działalności artystycznej oraz podejmowanie działań mających na celu odrestaurowanie Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie". Podczas jubileuszu Pani Agnieszka Szeląg zaprezentowała działalność stowarzyszenia w ostatniej dekadzie a następnie podziękowano osobom wspierającym działalność stowarzyszenia, w tym m.in. Panu Krzysztofowi Romankiewiczowie i Edwinowi Łazickiemu byłym starostom zielonogórskim, Panu Ireneuszowi Plechanowi staroście zielonogórskiemu, Panu Stanisławowi Drobkowi wójtowi Trzebiechowa, Pani Barbarze Bielinis-Kopeć Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków oraz Panu prof. Dariuszowi Markowskiemu z Torunia.
W trakcie spotkania ogłoszono wyniki Konkursu plastycznego adresowanego do młodzieży pt. „Wpływ sztuki Henry’ego Van de Velde na życie seniorów Trzebiechowskiego DPS", którego organizatorem było Stowarzyszenie i Trzebiechowski Ośrodek Kultury. W konkursie uczestniczyły 24 osoby z Gmin: Sulechów, Bojadła i Trzebiechów. Jury w składzie Anna Kowalewicz, Tadeusz Wojter, Bogumiła Besarabow, Ewa Bielewicz wybrało: 5-ciu laureatów w kategorii Gimnazja: Kacper Jakubowski – Trzebiechów, Agata Krajewska – Trzebiechów, Natalia Grochola – Bojadła, Antoni Jankowski – Bojadła, Damian Biliński – Bojadła oraz 5-ciu laureatów w kategorii Szkoły Podstawowe: Aleksandra Cipora –Trzebiechów, Wiktoria Suzanowicz – Trzebiechów, Karolina Forkalczyk – Trzebiechów, Jakub Kasza –Łęgowo oraz Karolina Jońska – Sulechów.
W dalszej części spotkania zaprezentowano kolejną publikację Stowarzyszenia „Zamki i ogrody Nowej Marchii” poświęconą zabytkom Trzebiechowa, której autorką jest dr B. Bielinis-Kopeć. Działalność stowarzyszenia przybliżyła Pani dr Sibylle Badstuebner–Groeger z Berlina. Na zakończenie uczestnicy spotkania zwiedzili trzebiechowskie zabytki.


 

Elżbieta Górowska

Galeria
Zobacz również
Wystrój i wyposażenie wnętrz dawnego sanatorium w Trzebiechowie zaprezentowano w Chemnitz
Dobiegają końca obchody jubileuszu 150-lecia urodzin Henry’ego...
Seminarium na temat pozyskiwania środków na renowację zabytków
Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Starosta Zielonogórski...
Obchody jubileuszu 150-lecia urodzin Henry’ego van de Velde
Rok 2013 w wielu krajach Europy poświęcony jest obchodom jubileuszu...
Zaproszenie na konferencję naukową do Trzebiechowa
Zespół dawnego sanatorium w Trzebiechowie należy  do  dzieł...