A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Planowane wydarzenia / Zapraszamy na spotkanie poświęcone Klemowi Felchne...
Planowane wydarzenia
28 styczeń 2015
Zapraszamy na spotkanie poświęcone Klemowi Felchnerowskiemu

Rozmiar czcionki
A A A

Zapraszamy na spotkanie poświęcone Klemowi Felchnerowskiemu w dn. 28.01.2015 r. (środa) o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej przy al. Niepodległości 15 w Zielonej Górze

W dn. 28 stycznia o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbędzie się spotkanie, poświęcone legendzie zielonogórskiego środowiska artystycznego, pierwszym wojewódzkim konserwatorze zabytków w Zielonej Górze– Klemowi Felchnerowskiemu. Na spotkanie zapraszają dr Andrzej Toczewski dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Klem Felchnerowski był artystą, który uprawiał malarstwo, grafikę, rysunek i twórczość w zakresie plastyki użytkowej. Głównym obszarem jego zainteresowań było malarstwo abstrakcyjne. Jednym z dzieł artysty jest dekoracja figuralna na ścianach prezbiterium kościoła parafialnego pw. Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, która przetrwała do dnia dzisiejszego. W związku z odkryciem renesansowego wystroju tego wnętrza, które od 2009 r. jest sukcesywnie poddawany pracom konserwatorsko-restauratorskim, uznano, że późniejsze dekoracje muszą zostać usunięte w celu przywrócenia zabytkowi integralności (dekoracje Felchnerowskiego przykrywają bezpośrednio renesansowe polichromie). Zdecydowano jednak, że nastąpi to po uprzednim zinwentaryzowaniu wystroju z lat 50. XX wieku wraz z wykonaniem szablonów oraz pobraniu próbek do badań technologicznych, co umożliwi w przyszłości odtworzenie dekoracji w innym wnętrzu, najchętniej sakralnym np. w kościele wzniesionym współcześnie. Takie rozwiązanie oznacza pogodzenie dwóch wartości, z jednej strony możliwe stało się odsłonięcie całości XVI-wiecznych malowideł i uczytelnienia ich struktury kompozycyjnej, z drugiej zaś pośrednio zachowane zostaną malowidła współczesne, które wyszły spod ręki uznanego artysty.
Podczas spotkanie w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze przybliżona zostanie postać Klema Felchnerowskiego i jego twórczość (Leszek Kania) oraz wyniki prac związanych z inwentaryzacją malowideł artysty z kościoła w Międzyrzeczu (Marta Gościcka), które wykonane zostały w końcu 2014 r. ze środków Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Organizatorzy pragną rozpropagować ideę odtworzenia działa artysty w Zielonej Górze, licząc na zainteresowanie mieszkańców  i zgłaszanie propozycji miejsca, w którym mogłoby ono zostać zrekonstruowane.
 

Zaproszenie do pobrania

Zobacz również
Standardy badań archeologicznych – spotkanie informacyjne
15 lutego 2020 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze...
Europejskie Dni Dziedzictwa 2006
We wrześniu 2006 roku w Polsce, podobnie jak w większości...