A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Lubuskie Spotkania z Zabytkami w ramach Święta Bzó...
Aktualności
15 maj 2015
Lubuskie Spotkania z Zabytkami w ramach Święta Bzów na zamku w Siedlisku

Rozmiar czcionki
A A A

W dniu 10 maja 2015 roku na zamku w Siedlisku Fundacja Karolat, kierowana przez Pana Marcina Kulę oraz Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków zorganizowali Lubuskie Spotkania z Zabytkami w ramach mającego już kilkuletnią tradycję Święta Bzów. Impreza organizowana w scenerii siedliskiego zamku na stałe wpisała się już w kalendarz ważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym województwie i corocznie przyciąga tłumy turystów oraz mieszkańców zainteresowanych zabytkami i historią naszego regionu. Jak w poprzednich latach impreza zgromadziła ogromną rzeszę gości z Dolnego Śląska i województwa lubuskiego.
Tegoroczne Święto Bzów rozpoczęło się cyklem wykładów w ramach Lubuskich Spotkań z Zabytkami, zorganizowanych pod patronatem Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wśród których zaprezentowano m.in.: założenia koncepcji zagospodarowania Wzgórza Adelajdy w Siedlisku (dr Tomasz Andrzejewski), postać ks. Hermanna Puecklera (Volkmar Herold), Park Branitz jako arcydzieło księcia Puecklera (Karola Weber) oraz prace konserwatorskie realizowane w ostatnich latach na zamku w Siedlisku ( Tomasz Filar).
Następnie barwny korowód przeszedł ulicami Siedliska. W programie imprezy planowano również m.in. przedstawienia teatralne, występy artystyczne, pokazy i zabawy w wykonaniu bractw rycerskich, jarmark twórczości ludowej, pokaz obyczajów i sztuki dawnej w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej, wystawy oraz pokazy i warsztaty promujące unikalne i zanikające zawody i umiejętności artystyczne. Na terenie siedliskiego zamku goście bawili się do wieczora. Spotkanie integracyjne zorganizowali tu również członkowie nowo powołanego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, kierowanego przez Panią Beatę Nowogońską.
Wysoki poziom tego wydarzenia, którym jest Święto Bzów w Siedlisku oraz doskonała organizacja imprezy zasługują na ogromne słowa uznania dla Fundacji Karolat oraz wszystkich osób z nią współpracujących, jak również dla Starostwa Powiatowego w Nowej Soli, które konsekwentnie od lat wspiera tę imprezę.


 

 


 

 

 

 

 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Prace konserwatorskie przy ławach w kościele w Siedlisku
Rozpoczęto prace konserwatorskich i restauratorskie przy zabytkowych...
Siedlisko – zajęcia ze studentami UAM
W dniu 15.10.2011 r. pracownicy merytoryczni Wojewódzkiego Urzędu...
Święto Bzów 2015 w Siedlisku
Fundacja Karolat oraz Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków...
Święto Bzów w Bytomiu Odrzańskim i na zamku w Siedlisku
Po raz kolejny, staraniem Fundacji Karolat, przy współpracy...