A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2...
Aktualności
14 wrzesień 2015
Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2015

Rozmiar czcionki
A A A

W dniu 11 września 2015 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. zorganizowano Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Patronat nad tym wydarzeniem objęli: Pani Katarzyna Osos Wojewoda Lubuski, Pani Elżbieta Polak Marszałek Województwa Lubuskiego i Pan Jacek Wójcicki Prezydent Gorzowa Wlkp.
Podczas inauguracji obchodów Pani dr Monika Kuhnke z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie wygłosiła referat pt. „Straty wojenne Polski w zakresie dziedzictwa kulturowego. Zagadnienie z dziedziny historii czy spraw aktualnych”. Obchodom towarzyszyła konferencja naukowa pt. „DZIEDZICTWO KULTUROWE NA ZIEMI LUBUSKIEJ PO 1945 ROKU. LOSY, OCHRONA I WYZWANIA W PERSPEKTYWIE POWOJENNEGO SIEDEMDZIESIĘCIOLECIA”. Inicjatorem obchodów oraz konferencji naukowej był Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Trud organizacji konferencji podjęło Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Zielonej Górze, we współpracy z: Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp., a ponadto Archiwum Państwowym w Zielonej Górze, Archiwum Państwowym w Gorzowie Wlkp., Polsko-Niemieckim Instytutem Badawczym Collegium Polonicum w Słubicach, Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.
Tematem tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Utracone dziedzictwo. W obszarze zainteresowań znajdują się wszelkie elementy utraconego dziedzictwa - poczynając od strat w zasobach, będących wynikiem tragicznych wydarzeń wojennych, których 70. rocznicę zakończenia obchodzimy w tym roku, poprzez utratę materialnych źródeł tożsamości, spowodowaną decyzją polityczną o zmianie granic, a w konsekwencji przesiedleniu wielu tysięcy ludzi, po problem utraconych skarbów kultury narodowej. W temat ten wpisał się zarówno referat Pani Moniki Kuhnke jak i konferencja naukowa, podczas której zaprezentowano dziedzictwo kulturowe regiony, przebieg procesu jego adaptacji i „oswajania” w powojennym siedemdziesięcioleciu na tle zjawisk politycznych, społecznych, gospodarczych. Jak zawsze wydarzenie to spotkało się z dużym zainteresowaniem nie tylko samorządowców, środowisk naukowych z Zielonej Góry, Gorzowa Wlkp. i Słubic, ale przede wszystkim regionalistów i społeczników, którzy na co dzień działają na rzecz ochrony i popularyzacji wśród społeczności lokalnych zabytków w ich małych ojczyznach. Pan Jan Świrepo Wicewojewoda Lubuski podziękował organizatorom za podjęcie tak ważnego społecznie tematu i pogratulował przedsięwzięcia, kierując szczególne podziękowania dla Pani dr Moniki Kuhnke, która wzbogaciła nasza wiedzę na temat odzyskiwanych przez nasze Państwo dzieł sztuki.

 

 

 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Prace w kościele katedralnym pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie
Pożar wieży kościoła katedralnego pw. Wniebowzięcia NMP...
Gorzów Wlkp. - konferencja
W dn. 26 listopada 2009 r.odbyła się wojewódzka konferencja...
Uroczystość uhonorowania znalazcy skarbu w gorzowskim muzeum
 W związku z przyznaniem, na wniosek Lubskiego Wojewódzkiego...