A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / XVI Polsko - Niemiecka Konferencja „Architektura r...
Aktualności
28 wrzesień 2015
XVI Polsko - Niemiecka Konferencja „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2015”

Rozmiar czcionki
A A A

W dniach 21-23 września 2015 r. odbyła się kolejna 16. edycja Konferencji Naukowej ANTIKON, która poświęcona jest problematyce ochrony i konserwacji architektury drewnianej. Drugi raz z rzędu partnerem Konferencji, która organizowana jest przez Szczecin-Expo Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego, był Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, a ponadto Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Meklemburgii - Pomorzu Przednim, Krajowy Urząd Konserwatora Brandenburgii; Krajowy Urząd Konserwatora Meklemburgii Pomorza Przedniego; Niemiecko-Polska Fundacja ds. Kultywowania Kultury i Ochrony Zabytków z Görlitz; Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie; Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział w Szczecinie; Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
Jak co roku uczestnicy Konferencji wzięli udział w podróży studyjne śladami architektury ryglowej, zwiedzając zabytki na terenie Brandenburgii i Meklemburgii. Ponadto odbyły się sesje tematyczne. Główny temat konferencji brzmiał: „Strategia i praktyka w ochronie architektury ryglowej”. Omówiono m.in. strategie stosowane w celu ochrony architektury ryglowej, praktyki w konserwacji zabytków w Niemczech i Polsce (proces formalny) oraz prowadzenie prac konserwatorskich przy obiektach ryglowych.
W konferencji i podróży studyjnej uczestniczyło ok. 120 gości zarówno z Polski jak i  Niemiec. Byli wśród nich konserwatorzy zabytków, architekci, wykonawcy prac, właściciele zabytków, samorządowcy. Wśród referentów byli min.; dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, która przedstawiła proces remontu ryglowego kościoław Sękowicach gm. Gubin oraz Błażej Skaziński Kierownik Delegatury w Gorzowie Wkp. Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, który omówił strategie działań przy zabytkach architektury i budownictwa drewnianego na wybranych przykładach z terenu województwa lubuskiego.

 

 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Odkrycie kamiennych stopni późnorenesansowych schodów ratusza w Bytomiu Odrzańskim
W trakcie prac obejmujących odtworzenie ganku ratusza w Bytomiu...
Odnalezienie zaginionej gotyckiej Piety
Po wielu latach odnaleziona została gotycka Pietà należąca...
Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków z wizytą w Guben
W dniu 13 lutego 2018 r., na zaproszenie Stowarzyszenia Wspierającego...