A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Prace konserwatorskie w lapidarium we Wschowie
Prace konserwatorskie
31 grudzień 2014
Prace konserwatorskie w lapidarium we Wschowie

Rozmiar czcionki
A A A

W grudniu 2014 r. zakończono I etap prac konserwatorskich przy sześciu płytach nagrobnych zlokalizowanych na południowym murze dawnego cmentarza ewangelickiego, obecnie lapidarium rzeźby nagrobnej we Wschowie. 
Cmentarz ewangelicki we Wschowie założony został w 1609 r. z inicjatywy pastora Waleriusza Herbergera. Jest najstarszą nekropolią chrześcijańską w Polsce położoną poza murami miasta. Usytuowany jest na płaskim terenie w klinie ulic: Polnej, Spokojnej i Solnej. Porośnięty zielenią teren otoczony jest otwartymi do wewnątrz arkadami, nawiązując tym samym do włoskich założeń cmentarnych Campo Santo. Cmentarz oparty jest na nieregularnym planie otoczony murem. Kwatery wyznaczone były alejami biegnącymi w poprzek założenia. Na murach i kaplicach umieszczonych jest około dwustu płyt epitafijnych z XVII i XVIII w.
Prace konserwatorskie objęły sześć płyt nagrobnych oznaczonych numerami 36, 38, 39, 40, 41, 44, powstałych w XVII w. Stan zachowania wykonanych z piaskowca płyt był zły. Uległy one daleko posuniętej erozji. Powierzchnia kamienia pokryta była warstwą zabrudzeń i wykazywała zmiany wietrzeniowe charakterystyczne dla obiektów narażonych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, szczególnie wahań temperatury i wilgotności w zanieczyszczonym środowisku miejskim. Oprócz tego widoczne były nawarstwienia biologiczne w postaci zielonego nalotu oraz wysolenia. Na powierzchni kamienia występowały także pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne. Przeprowadzone prace miały na celu zatrzymanie procesów korozyjnych oraz poprawę walorów artystycznych, zabytkowych i ekspozycyjnych poprzez oczyszczenie powierzchni, naprawę uszkodzeń i uzupełnienie ubytków. Przed podjęciem prac płyty zostały poddane badaniom konserwatorskim.
 

Elżbieta Górowska

Galeria
Zobacz również
Wschowa - szkolenie dla samorządowców
w dn. 23 listopada br. w siedzibie Starostwa Powiatowego we Wschowie...
Wschowa - zaproszenie na ogólnopolską inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa
Szanowni Państwo, zachęcam do uczestnictwa w wydarzeniach,...