A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Kościół w Klępsku Pomnikiem Historii
Aktualności
16 marzec 2017
Kościół w Klępsku Pomnikiem Historii

Rozmiar czcionki
A A A
 W dniu 15 marca 2017 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość związana z ogłoszeniem kolejnych zabytków uznanych na mocy Rozporządzenia Prezydenta RP za Pomniki Historii. Wśród nich znalazł się kościół w Klępsku.
 Sięgająca swymi początkami XIV wieku świątynia jest jednym z najstarszych i najcenniejszych na terenie Polski przykładów drewnianej architektury sakralnej z kompletnie zachowanym wystrojem i wyposażeniem wnętrza. Początkowo kościół był w całości budowlą drewnianą, wzniesioną w konstrukcji wieńcowej. Jej pozostałościami jest ściana zachodnia nawy i ściana wschodnia prezbiterium, mieszcząca unikatowe, wycięte w jednym pniu drewna, okno szczelinowe. Najstarszym elementem wyposażenia kościoła jest, pełniący do dziś funkcję ołtarza głównego, gotycki tryptyk który, mimo późniejszego, całkowitego przekształcenia wnętrza, zachowano w pierwotnym miejscu. W roku 1576 kościół został przejęty przez protestantów. Intensywne prace mające na celu przekształcenie i adaptację świątyni na potrzeby nowej liturgii trwały do połowy XVII wieku. Zgodnie z nowym obrządkiem we wnętrzu wprowadzano kolejne empory i loże kolatorskie, zdobiąc je bogatymi dekoracjami malarskimi, rzeźbiarskimi i snycerskimi oraz złoceniami. Na zewnątrz pojawiły się malownicze, drewniane ganki i przybudówki prowadzące na balkony. Dekoracje malarskie, rzeźbiarskie i snycerskie ozdobiły wkrótce niemal wszystkie ściany, sklepienia i stropy oraz inne elementy wnętrza. Utworzyły one kompletny, teologiczno – ikonograficzny program, będący unikatowym przykładem XVI i XVII-wiecznego wystroju i wyposażenia, stanowiącego jeden z najcenniejszych zespołów sztuki protestanckiej na terenie Polski. 
Wczesne datowanie klępskiej świątyni, jej cenna, drewniana konstrukcja oraz bogaty wystrój i wyposażenie, będące wkładem kulturowym kolejnych pokoleń fundatorów, artystów i rzemieślników oraz uczęszczających tu przez wieki wyznawców, stanowią o unikatowych charakterze obiektu. Stawiają one drewniany kościół w Klępsku wśród najcenniejszych zabytków na terenie Polski. Jego szczególne walory zostały docenione przez Pana Andrzeja Dudę Prezydenta RP poprzez nadanie świątyni zaszczytnego tytułu Pomnika Historii.
 

 

Agnieszka Skowron

Galeria
Zobacz również
Uroczystość z okazji ustanowienia kościoła w Klępsku Pomnikiem Historii
W dniu 15 marca 2017 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła...
Lubuskie Spotkania z Zabytkami w kościele w Klępsku
W dn. 29 listopada 2013 r. w klępskim kościele zorganizowano...
Kościół w Klępsku
W Klępsku, niewielkiej wsi powiatu zielonogórskiego w...