A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności /  Obchody 70-lecia Wyższego Seminarium Duchownego w...
Aktualności
31 październik 2017
 Obchody 70-lecia Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu

Rozmiar czcionki
A A A

W 2017 roku obchodzimy 70-lecie istnienia Wyższego Seminarium Duchownego, które rozpoczęło działalność 26 października 1947 roku w Gorzowie Wlkp., a od 1952 roku znajduje się w dawnym opactwie cysterskim w Gościkowie-Paradyżu.
Inaugurację roku akademickiego poprzedziło seminarium naukowe, zorganizowane w jej przededniu, podczas którego m.in., przypomniano o historii i duchowości zakonu cystersów, Jakubie mistrzu z Paradyża, dziejach seminarium.
W dniu 26 października 2017 r. odbyła się  uroczysta inauguracja roku akademickiego, która poprzedziła jubileuszowa Msza św., której przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Słowo Boże wygłosił bp Edward Dajczak biskup koszalińsko-kołobrzeski. Licznie zgromadzonych gości na inauguracji roku akademickiego przywitał ks. dr Dariusz Markiewicz Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu.
Należy podkreślić, iż z okazji jubileuszu Seminarium konserwatorzy, którzy prowadzą prace przy ołtarzu głównym w paradyskiej świątyni, stanęli na wysokości zadania i odsłonili ołtarz, którzy od trzech lat zasłonięty był rusztowaniem. Dzięki temu uczestnicy jubileuszowej Mszy św. mogli podziwiać jedno z najpiękniejszych dzieła sakralnej sztuki barokowej na naszym terenie, choć prace nie zostały jeszcze w pełni ukończone.

Barbara Bielinis-KOpeć

Galeria
Zobacz również
Zaproszenie na Lubuskie Spotkania z Zabytkami
PROGRAM Aula św. Józefa – Wyższe Seminarium Duchowne...
Gościkowo-Paradyż - zakończenie prac przy ołtarzu głównym
Zakończono trwające od kilku lat prace konserwatorskie i restauratorskie...
Gościkowo-Paradyż - konserwacja sygnaturki
Zakończono prace konserwatorskie przy zabytkowej sygnaturce...