A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków
Aktualności
31 styczeń 2018
Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków

Rozmiar czcionki
A A A

W dniach 29-31 stycznia 2018 r. w Rokitnie odbył się Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. W konwencie  uczestniczyli m.in.: Pani prof. Katarzyna Zalasińska Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan Bartosz Skaldawski p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, Pan Robert Paluch wicewojewoda lubuski, Pani prof. Bogumiła Rouba Przewodnicząca Rady Ochrony  Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan prof. Andrzej Koss z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Warszawie, Pan st. bryg. Andrzej Dobrzeniecki z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej  w Warszawie, Pan mł. bryg. Patryk Maruszak Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej,  a ponadto wojewódzcy konserwatorzy zabytków.
W trakcie objazdu w terenie przybliżono gościom na nim m.in., najcenniejsze zabytki regionu oraz zrealizowane w nich prace remontowe i konserwatorsko-restauratorskie, które przyczyniły się do poprawy stanu zachowania, zabezpieczenia zabytków oraz wydobyły piękno historycznego wystroju i wyposażenia wnętrz. Jednocześnie zaprezentowano te zabytki, które wymagają podjęcia lub kontynuacji remontów, min.,: kościół pw. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu (renesansowe polichromie odkryte w 2009 r. w prezbiterium - po konserwacji – prace zakończono), drewniany kościół w Kosieczynie (remont kompleksowy konstrukcji ścian, dachu i wnętrza wraz z wyposażeniem – prace zakończono), drewniany kościół w Chlastawie (w trakcie remontu, który wymaga kontynuacji), drewniany kościół w Kalsku (konieczność podjęcia prac remontowych), drewniany kościół w Klępsku (Pomnik Historii, w planach konserwacja wystroju wnętrz), dawne opactwo cystersów w Gościkowie-Paradyżu (Pomnik Historii, znacznie zaawansowane prace konserwatorskie we wnętrzu kościoła, zakończenie prac przy ołtarzy głównym), kościół pw. Św. Wojciecha w Międzyrzeczu (w trakcie prac, wymagających kontynuacji), zamek i siedziba Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej w Międzyrzeczu (w trakcie remontów, wymagających kontynuacji) oraz kościół w  Rokitnie (pretenduje do rangi Pomnika Historii, wymaga podjęcia prac konserwatorskich m.in, przy sklepieniach). W trakcie objazdu po kościołach drewnianych omawiano również problemy związane z ochroną p.poż. zabytkowych świątyń.
Podczas konwentu, oprócz spraw związanych z orzecznictwem i przepisami wynikającymi z nowelizacji ustaw, poruszono również problematykę zabezpieczenia zabytkowych świątyń, obowiązujących w tym zakresie przepisów oraz możliwości dokonywania odstępstw  w celu utrzymana integralności zabytków. Omówiono również przebieg akcji ratowniczej w związku z pożarem wieży katedry w Gorzowie Wlkp.
Uczestnicy konwentu zostali bardzo gościnie przyjęci przez ks.  kustosza Piotra Bortnika proboszcza Parafii w Rokitnie. Mieli też okazję spotkać się z J.E. ks. biskupem Tadeuszem Lityńskim. Podczas zwiedzania Muzeum w Międzyrzeczu przywitał ich Pan Andrzej Kirmiel Dyrektor Muzeum, a podczas zwiedzania kościołów obecni byli ich gospodarze – księża proboszczowie.
 

 


 .

Elżbieta Górowska

Galeria
Zobacz również
Zaproszenie na Wojewódzkie Obchody MDOZ do Rokitna
Zapraszamy na wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia...
Zaproszenie na Wojewódzkie Obchody MDOZ do Rokitna
Zapraszamy na wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia...
Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Rokitnie
W dniu 15 kwietnia 2015 r. w Rokitnie odbyły się Wojewódzkie...
Przedsionek Raju - 6 sierpnia 2016 r.
Wrzesiny, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela - 19:00 Wykonawcy: Joanna...