A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Seminarium parkowe w parku w Gębicach
Aktualności
30 styczeń 2018
Seminarium parkowe w parku w Gębicach

Rozmiar czcionki
A A A
Dzięki staraniom Pani Angeliki Solskiej sołtys wsi Gębice, przy znacznym zaangażowaniu  Pana dr. Marka Maciantowicza, który opracował program działań na terenie parku w Gębicach, jak również przy wsparciu Pani Anny Dziadek z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz przy udziale mieszkańców wsi Gębice i Starosiedle, w dniu 27 stycznia 2018 r. odbyło się w Gębicach pierwsze seminarium parkowe. Na terenie parku pałacowego, pod fachowym nadzorem dr. M. Maciantowicza, przeprowadzono prace porządkowe, które objęły częściową wycinkę krzewów i podrostu, odsłaniając starodzew u wejścia do parku, w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła. Pogoda dopisała, a prace przebiegły bardzo sprawnie. Uczestniczyło w nich około 50 wolontariuszy.  Wśród nich obecny był min. Pan Czesław Fiedorowicz przewodniczący sejmiku województwa lubuskiego i Pani Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, która na zakończenie podziękowała organizatorom  oraz mieszkańcom Gębic i Starosiedla, za włączenie się do prac porządkowych. Wyraziła też nadzieję, że nie były to ostatnie prace na terenie parku, który w przyszłości  może odzyskać dawne piękno. Seminarium parkowe w Gębicach stanowi przykład społecznej inicjatywy podjętej przez mieszkańców i ich troski o dziedzictwo kulturowe. Zaniedbany po II wojnie światowej park, dzięki staraniom mieszkańców, przy wsparciu władz gminy, może uzyskać szansę na ponowne zagospodarowanie jako miejsca wypoczynku i ważny punkt na mapie kulturowej naszego regionu.
Warto pamiętać, iż zaprojektowany został w 1873 r. przez cenionego w Europie ogrodnika Carla Eduarda Petzolda, któremu przypisuje się ponad 200 zrealizowanych parków o charakterze krajobrazowym, w tym na terenie naszego województwa m.in., parki w Siedlisku, Mostkach, Sławie, Małomicach oraz Parku Mużakowskim w Łęknicy.
Pomysł podjęcia prac porządkowych w parku zrodził się podczas zorganizowanych w Gębicach Wojewódzkich Obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w kwietniu 2017 r. Jego realizację zawdzięczamy determinacji wielu osób, którym należą się serdeczne podziękowania.
 

Elżbieta Górowska

Galeria
Zobacz również
Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Gębicach
 Zapraszamy na Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego...
Dawny kościół w Gębicach gm. Gubin
 Kościół został wzniesiony w XV w. jako salowy...
Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Gębicach
Zapraszamy na Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia...
Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Gębicach
 W dniu 25 kwietnia 2017 r. w Gębicach gm. Gubin zorganizowano...