A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków z wizytą ...
Aktualności
25 luty 2018
Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków z wizytą w Guben

Rozmiar czcionki
A A A
W dniu 13 lutego 2018 r., na zaproszenie Stowarzyszenia Wspierającego Odbudowę Fary Gubińskiej, Pani dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków odwiedziła Guben i spotkała się z Panem Guenterem Qielem Prezesem Stowarzyszenia. W spotkaniu uczestniczyła Pani Anna Dziadek Prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oddział w Zielonej Górze. Omawiano min., plany wspólnych polsko-niemieckich działań na rzecz mieszkańców na terenie gubińskiej fary, w tym wydarzeń muzycznych, festynów i innych inicjatyw.
Pan G. Quiel przedstawił wstępny projekt tablicy, którą Stowarzyszenie chciałoby upamiętnić ważną postać związaną z gubińską farą – pastora Johanna Francka (1618-1677).
Pani Konserwator podziękowała za długoletnie działania Stowarzyszenie na rzecz integracji mieszkańców polskiego Gubina i niemieckiego Guben wokół zabytku, który zniszczony został w 1945 r. Podkreśliła, że szereg podejmowanych wokół fary inicjatyw społeczno-kulturalnych jest wyjątkowym przykładem międzynarodowej współpracy na polsko-niemieckim pograniczu. I choć do dziś fara pozostaje w ruinie, to dzięki społecznikom, którzy zaopiekowali się zabytkiem, został on przywrócony w świadomości mieszkańców naszego regionu jako ważny symbol nie tylko zniszczeń, które przyniosła II wojna światowa ale również integracji Polaków  i Niemców wokół wspólnego dziedzictwa.
 

Elżbieta Górowska

Galeria
Zobacz również
Gubin - odkrycie historycznej dekoracji malarskiej elewacji
W trakcie prac związanych z remontem elewacji budynku przy ul....
Gubin - badania archeologiczne w farze
W trakcie nadzoru archeologicznego nad pracami ziemnymi, związanymi...
Gubin - konferencja
W dniach 03-04.06.2011 r. w Gubinie odbędzie się konferencja...
Otwarcie wystawy w Gubinie
W dniu 6 listopada 2014 r. w Galerii „Ratusz” Gubińskiego...