A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Spotkanie ze znalazcami zabytków archeologicznych ...
Aktualności
12 marzec 2018
Spotkanie ze znalazcami zabytków archeologicznych w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wkp.

Rozmiar czcionki
A A A
W dniu 7 marca 2018 roku w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. zorganizowano spotkanie ze znalazcami zabytków archeologicznych, które przekazane zostały do gorzowskiego Muzeum. Wzorem lat ubiegłych, z inicjatywy Dyrekcji Muzeum, przy współpracy z Marszałkiem Województwa Lubuskiego i Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zorganizowane zostanie spotkanie z osobami, które przypadkowo odkryły skarby i zawiadomiły o tym organy ochrony zabytków.
Na wniosek złożony przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał osobom, które dokonały odkryć nagrody pieniężne. Znalezisk dokonano w miejscowościach: Świętojańsko w gminie Krzeszyce – skarb przedmiotów brązowych kultury unietyckiej, na który natrafili Pan Maciej Grochocki i Pan Lucjan Piworun; Międzyrzecz – skarb przedmiotów brązowych kultury łużyckiej, odkryty przez Pana Piotra Wolańskiego oraz Borek w gminie Deszczno – skarb przedmiotów brązowych kultury unietyckiej, odnaleziony przez Pana Piotra Juszczaka.
Przybyłych licznie na spotkanie gości przywitała Pani dr Ewa Pawlak dyrektor Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. Następnie podziękowania wygłosili Pani Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego i Pan Błażej Skaziński Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp. Na zakończenie skarby zostały zaprezentowane i omówione przez Pana Stanisława Sinkowskiego, archeologa z gorzowskiego muzeum.
 
 

Błażej Skaziński

Zobacz również
Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubuskim
5 września 2022 r. w Muzeum Lubuskim im. J. Deckerta w Gorzowie...
Spotkanie w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp.
W dn. 21 marca br. o godz. 13.00 w gorzowskim muzeum przy ul....