A A A
Strona główna / Zabytki / Przestępstwa przeciwko zabytkom / Zabytki skradzione i zaginione / Kradzież płyty kominkowej z pałacu w Bojadłach
Zabytki skradzione i zaginione
31 sierpień 2018
Kradzież płyty kominkowej z pałacu w Bojadłach

Rozmiar czcionki
A A A

W latach 1982-1996 została skradziona  (zaginęła) żeliwna płyta zdobiąca palenisko kominka sali południowo-wschodniej parteru pałacu w Bojadłach. Niestety brak informacji na temat okoliczności kradzieży.
Odlewana, metalowa płyta o kształcie  zbliżonym do kwadratu dekorowała palenisko kominka południowo-wschodniej sali parteru pałacu w Bojadłach. Płyta dekorowana motywem dwugłowego koronowanego (korona zamknięta) orła z mieczem i berłem w łapie (godło Świętego Cesarstwa Rzymskiego – I Rzeszy). Na piersi orła owalna tarcza otoczona rocaillowym kartuszem. W narożach płyty motywy rocaille. Po bokach orła cyfry daty: „1787”. W dolnej partii płyty, pośrodku widoczne pionowe pęknięcie. Brak dolnego narożnika po prawej stronie.

Zespół pałacowy w Bojadłach (pałac oficyny, pawilon, park) wpisany jest do rejestru zabytków pod nr 205 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 20.03.1961 r.
Skradziony zabytek figuruje w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty: 10867).  Wykaz ten  jest  dostępny w  internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/.

 

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również
Jazz w pałacu w Bojadłach
W dniu 14 października 2018 r. w pałacu  w Bojadłach...
Balustrada balkonu pałacu w Bojadłach
 W latach 2006-2007 została skradziona  (zaginęła)...
Bojadła - zaginięcie czterech kamiennych wazonów
W latach 1999-2006 skradziono cztery (dwie pary) kamienne wazony...
Europejskie Dni Dziedzictwa w pałacu w Bojadłach
W ramach wydarzeń związanych z popularyzacją dziedzictwa kulturowego...