A A A
Strona główna / Zabytki / Przestępstwa przeciwko zabytkom / Zabytki skradzione i zaginione / Kradzież żeliwnej płyty kominkowej z pałacu w Boja...
Zabytki skradzione i zaginione
30 sierpień 2018
Kradzież żeliwnej płyty kominkowej z pałacu w Bojadłach

Rozmiar czcionki
A A A
 W latach 1982-1996 została skradziona  (zaginęła) żeliwna płyta zdobiąca palenisko kominka sali zachodniej parteru pałacu w Bojadłach. Niestety brak informacji na temat okoliczności kradzieży.
Odlewana, metalowa płyta w kształcie  prostokąta stojącego dekorowała palenisko kominka zachodniej  sali parteru pałacu w Bojadłach. Płyta dekorowana motywem dwugłowego koronowanego (korona zamknięta) orła z mieczem i berłem w łapie (godło Świętego Cesarstwa Rzymskiego – I Rzeszy). Na piersi orła owalna tarcza otoczona rocaillowym kartuszem. W narożach płyty motywy rocaille. Po bokach orła cyfry daty: „1765”. 
Zespół pałacowy w Bojadłach (pałac oficyny, pawilon, park) wpisany jest do rejestru zabytków pod nr 205 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 20.03.1961 r.
Skradziony zabytek figuruje w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty: 10868).  Wykaz ten  jest  dostępny w  internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/.

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również
Europejskie Dni Dziedzictwa w pałacu w Bojadłach
W ramach wydarzeń związanych z popularyzacją dziedzictwa kulturowego...
Balustrada balkonu pałacu w Bojadłach
 W latach 2006-2007 została skradziona  (zaginęła)...
Europejskie Dni Dziedzictwa w pałacu w Bojadłach
 W dniu 9 września 2917 r. w pałacu w Bojadłach zorganizowano...
Bojadła - zaginięcie czterech kamiennych wazonów
W latach 1999-2006 skradziono cztery (dwie pary) kamienne wazony...