A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w wojewó...
Aktualności
10 wrzesień 2018
Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubuskim

Rozmiar czcionki
A A A
W dniu  7 września 2018 r. zorganizowano w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubuskim. Współorganizatorami tego wydarzenia byli: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Prezydent Miasta Zielona Góra, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, przy współpracy z Muzeum Ziemi Wschowskiej – koordynatorem regionalnym Europejskich Dni Dziedzictwa.
W trakcie spotkania zaprezentowano, wydany po raz pierwszy w naszym regionie, informator, w którym opisano wszystkie wrześniowe wydarzenia zaplanowane w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym województwie. Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem: Niepodległa dla wszystkich. W związku z tym szereg wydarzeń, prelekcji i wystaw poświęcono tej tematyce. Zaplanowano je min., w gimnazjum w Czerwieńsku, liceum we Wschowie, bibliotekach w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., Szprotawie, Sulechowie i Zaborze oraz na zamku w Krośnie Odrz. i muzeum w Nowej Soli oraz Zielonej Górze.
Zgodnie z ideą Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie zwiedzać zabytki, zapoznać się z ich historią m.in., pałace w Bieczu i Bojadłach, zamek w Międzyrzeczu, kościół pw. Krzyża Św. i zespół augustiański w Żaganiu. Swoje podwoje otworzą również muzea w Świebodzinie, Ochli i Międzyrzeczu. Udostępnione zostaną dla zwiedzających: Międzyrzecki Rejon Umocniony, Park Mużakowski  i Geopark w Łęknicy. Zaplanowano również festyn archeologiczny w Wicinie.
W trakcie inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa położono nacisk na zabytkowe rezydencje, stan ich zachowania i problematykę ochrony, prezentując zabytki po obu stronach granicy – prelekcje Pani dr B. Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Pan dr T. Drachenberg Konserwator Kraju Związkowego Brandenburgia. Przybliżono  również realizowane obecnie zabezpieczenie ruin pałacu w Zielonej Górze-Zatoniu i rewaloryzację parku pałacowego - Pani mgr A. Kochańska.
Inauguracji towarzyszyło otwarcie wystawa pt. Młode spojrzenie na stare – pałace i dwory w Polsce i w Niemczech. Wystawa przygotowana została przez uczniów Europejskiego Gimnazjum z Zielonej Góry oraz trzech szkół z Kraju Związkowego Brandenburgia. Zaprezentowano na niej wybrane przez młodzież zabytki rezydencjonalne na polsko-niemieckim pograniczu. Wybór obiektów nie ograniczał się do znanych, odrestaurowanych zabytków lecz był bezpośrednio związany z drogą życiową uczennic i uczniów. Ich zadaniem było stworzenie fotoreportaży o wybranych zabytkach. Przy czym nie chodziło o opisanie historii pałacu czy dworu, ale o jego subiektywne postrzeganie, wyrażone w fotografiach i tekstach. To „młode spojrzenie na stare” ma na celu uświadamiać wspólną tożsamość kulturową po obu stronach Odry i Nysy. Rezultaty projektu, zaprezentowane w formie wspólnej, dwujęzycznej wystawy i publikacji książkowej, można oglądać w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze do 12 października 2018 r.
 
 

Elżbieta Górowska

Galeria
Zobacz również
Zaproszenie na spotkanie poświęcone zabytkowym parkom.
 Muzeum Ziemi Lubuskiej, Prezydent Miasta Zielona Góra...
Europejskie Dni Dziedzictwa 2006
We wrześniu 2006 roku w Polsce, podobnie jak w większości...
Zawiadomienie
W związku z przejęciem kompetencji z zakresu właściwości...
Pięćdziesięciolecie Archeologii Lubuskiej
W dniach 16-17 września 2010 r., w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa,...