A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / „Święto Wieży” w Bieczu
Aktualności
12 czerwiec 2019
„Święto Wieży” w Bieczu

Rozmiar czcionki
A A A
 W dniu 8 czerwca 2019 r. w Bieczu zorganizowano drugie już „Święto Wieży”. Ważnym  elementem tego wydarzenia było otwarcie wystawy pt. „Młode spojrzenie na stare – pałace i dwory w Polsce i w Niemczech”, stanowiącej efekt projektu polskich i niemieckich uczniów szkół w Zielonej Górze, Neuzelle i Poczdamie, przy współpracy z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Konserwatorem Kraju Związkowego Brandenburgia. Polsko-niemiecki projekt miał na celu udokumentowanie wybrane przez uczniów zabytki rezydencjonalne. Praca nad projektem stworzyła młodzieży niecodzienny kontakt z zabytkami, umożliwiła praktyczne zdobywanie wiedzy i nowych doświadczeń, pobudziła aktywność i kreatywność, a także docenianie kulturowych wartości regionu przygranicznego. O realizacji projektu opowiedziała uczennica, która wybrała pałac w Bieczu.
Liczni goście mieli nie tylko okazję zwiedzać wieżę i teren założenia pałacowego, ale również pałac, który przejęty został przez społeczników. W 2017 r. Fundacja Monumenta Poloniae kupiła wieżę i przystąpiła do jej zabezpieczania. W lutym 2018 r. przejęła również pałac w użyczenie od właściciela. Opuszczony i zdewastowany zabytek ulegał zniszczeniu od wielu lat, pomimo wydanych nakazów konserwatorskich, których wykonania nie można było skutecznie wyegzekwować. Już w marcu 2018 r. podstemplowano stropy, jednak w kwietniu doszło do rozwarstwienia murów fasady. Gdyby nie szybka reakcja społeczników doszłoby do zawalenia muru fasady, stropu, a następnie zapewne dachu. Do końca 2018 r. podstemplowano kolejne stropy i uszczelniono pokrycie dachu. Przeprowadzone, w większości społecznie, przy finansowym wsparciu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, prace pozwoliły, minimalnym nakładem środków, zabezpieczyć pałac i częściowo ustabilizować konstrukcję stropów i dachu. Prace te będą kontynuowane w tym roku m.in., dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Od początku celem Fundacji było nie tylko zabezpieczenie pałacu przed zniszczeniem, ale również przywrócenie go do życia i udostępnienie społeczeństwu. We wnętrzach przeprowadzono w 2018 r. prace porządkowe, w których uczestniczyło ponad 40 osób z Brodów, okolicznych wsi i z Niemiec. W maju 2018 r. pałac udostępniono po raz pierwszy do zwiedzania w trakcie pierwszego „Święta Wieży”, oraz po raz kolejny we wrześniu - podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, a w grudniu zorganizowano tu Choinkę. Biorąc pod uwagę skomplikowaną sytuację prawną zabytku, można śmiało powiedzieć, że to zdecydowanie odosobniony, nie tyko w skali naszego regionu, ale i w Polsce, przykład skutecznego ratowania zabytku przez społeczników. Wydawać by się mogło, że jego los był już przesądzony…, zapał garstki ludzi to odwrócił i pałac zyskał kolejną szansę. Dlatego Biecz po prostu trzeba odwiedzić.
 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
„Przedsionek Raju” w zabytkowym kościele w Bieczu
Organizowany na terenie naszego województwa już od kilku...
Zapraszamy na koncert jazzowy do pałacu w Bieczu gm. Brody
W dniu 22 września 2018 r.  w pałacu  w Bieczu odbedzie...
Zaproszenie na 2 Święto Wieży w Bieczu
Fundacja Ochrony Zabytków Monumenta Poloniae oraz Wójt...
Jazz w pałacu w Bieczu
W dniu 22 września 2018 r. w pałacu  w Bieczu zorganizowano...