A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Polsko-Niemiecka Konferencja „Architektura ryglow...
Aktualności
20 wrzesień 2019
Polsko-Niemiecka Konferencja „Architektura ryglowa - wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019”.

Rozmiar czcionki
A A A

W dniach 16-18.09.2019 w Zgorzelcu odbyła się XIX. edycja Konferencji, podczas której dyskutowano m. in. o regionalnych typach budowli, adaptacji zabytków drewnianych do dzisiejszych wymogów użytkowych i norm budowlanych, a ponadto o technologiach, konserwacji i zabezpieczeniach drewna, badaniach, realizacjach, odkryciach. W konferencji uczestniczyli pracownicy urzędów konserwatorskich, inżynierowie i architekci, naukowcy, pasjonaci a także właściciele zabytków.
Konferencja od lat przyczynia się do szeroko rozumianej popularyzacji wiedzy i dobrych praktyk wśród właścicieli obiektów ryglowych w sprawie prawidłowego przeprowadzania remontów, prac konserwatorskich i ochrony obiektów. W tym roku w bogatym programie konferencji znalazł się referat przygotowany przez dr. Urlicha Schaafa i dr. Macieja Prarata, prezentujący wyniki badań architektonicznych przeprowadzonych w drewnianym kościele w Kalsku gm. Międzyrzecz.
Jak co roku partnerami konferencji byli: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie; Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze; Krajowy Urząd Konserwacji Zabytków i Krajowe Muzeum Archeologiczne w Brandenburgii; Krajowy Urząd Konserwatora Meklemburgii Pomorza Przedniego; Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział w Szczecinie; Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Niemiecko-Polska Fundacja ds. Kultywowania Kultury i Ochrony Zabytków z Görlitz, oraz po raz pierwszy: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu i Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział we Wrocławiu.
Patronat Honorowy nad konferencją objęli m.in., Pani prof. Magdalena Gawin – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwatora Zabytków, Pan prof. Roland Wöller – Saksoński Minister Spraw Wewnętrznych, Pan Bartosz Skaldawski – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Pan prof. Andrzej Kadłuczka – Prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
 

Elżbieta Górowska

Galeria
Zobacz również
Koncert charytatywny w zborze w Letnicy
W dniu 1 grudnia br. w dawnym kościele ewangelickim w Letnicy...
Kosieczyn - zakończenie kolejnego etapu prac konserwatorskich
Zakończył się kolejny etap  prac konserwatorskich i restauratorskich...
Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Rokitnie
W dniu 15 kwietnia 2015 r. w Rokitnie odbyły się Wojewódzkie...