A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Lubuskie Spotkania z Zabytkami
Aktualności
21 luty 2020
Lubuskie Spotkania z Zabytkami

Rozmiar czcionki
A A A

20 lutego 2020 r. w pałacu w Bieczu zorganizowano Lubuskie Spotkania z Zabytkami, które zgromadziły prawie 90 gości, nie tylko z naszego regionu, ale również z Niemiec. Uczestników spotkania powitał Pan Paweł Kosicki z Fundacji Monunemnta Poloniae. Kilka słów podziękowań pod adresem gospodarzy i opiekunów zabytku skierowała Pani dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a następnie Pani Agnieszka Lindenheyn-Fiedorowicz opowiedziała o działalności niemieckiego stowarzyszenia, którego staraniem wydana została najnowsza publikacja poświęcona pałacowi w Bieczu. 
Uczestnicy spotkania z dużym zainteresowaniem wysłuchali referatu znakomitego badacza architektury rezydencjonalnej Pana Arne Franke, który jest autorem najnowszego wydawnictwa w ramach serii poświęconej rezydencjom na pograniczu polsko-niemieckim, pałacowi w Bieczu. Polsko-niemiecka seria wydawnicza ukazuje się staraniem Koła Przyjaciół Zamków i Ogrodów Nowej Marchii, przy osobistym zaangażowaniu Pani dr Sibylle Badstuebner-Groeger.
Jak ustalił Pan A. Franke, w murach pałacu w Bieczu tkwią pozostałości najstarszego dworu obronnego z lat 20. XV w. Rezydencja rozbudowana została następnie w stylu barokowym i do 1945 r. należała do rodu von Wiedebach. Po wojnie obiekt podupadł, a w pocz. lat 80. XX w. został sprzedany prywatnemu właścicielowi, który podjął prace remontowe, ale kolejne lata przyniosły zniszczenia i dewastację, aż do 2018 r., gdy obiekt przejęli w użytkowanie społecznicy. Podjęli oni prace zabezpieczające, ratując zabytek przed zawaleniem, m.in. dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dzięki takim działaniom i tego typu spotkaniom zapomniany przez dziesięciolecia pałac powraca w  świadomości mieszkańców naszego regionu jako ważny element jego historii i dziedzictwa.
 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Zaproszenie na 2 Święto Wieży w Bieczu
Fundacja Ochrony Zabytków Monumenta Poloniae oraz Wójt...
„Święto Wieży” w Bieczu
 W dniu 8 czerwca 2019 r. w Bieczu zorganizowano drugie...
Zaproszenie do wzięcia udziału w pracach porządkowych w pałacu w Bieczu
Fundacja Ochrony Zabytków  Monumenta Poloniae zaprasza...
„Święto Wieży” w Bieczu
W dniu 26.05.2018 r., z inicjatywy Fundacji Monumenta Poloniae...