Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Wizyta Generalnego Konserwatora Zabytków w wojewód...
Aktualności
29 luty 2020
Wizyta Generalnego Konserwatora Zabytków w województwie lubuskim

Rozmiar czcionki
A A A
 W dniach 26-27 lutego 2020 r., na zaproszenie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w województwie lubuskim przebywała z wizytą Pani prof. Magdalena Gawin Generalny Konserwator Zabytków. Była to pierwsza wizyta Pani Minister w naszym regionie. W jej trakcie Pani Minister odwiedziła najcenniejsze zabytki sztuki sakralnej, m.in. dawne opactwo cysterskie w Gościkowie Paradyżu, drewniane kościoły w Kalsku i Klępsku, a ponadto kościoły w Rokitnie i Międzyrzeczu. W Międzyrzeczu Pani Minister zwiedziła również  Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej z galerią portretów trumiennych i ruinami zamku kazimierzowskiego. O zbiorach muzeum i jego funkcjonowaniu opowiedział Pan dyrektor A. Kirmiel, w spotkaniu uczestniczyła również Pani starosta A. Olender.
Pani Minister spotkała się z również J.E. ks. Biskupem T. Lityńskim, Panem W. Dajczakiem Wojewodą Lubuskim, Panią Europoseł E. Rafalską oraz Posłami na Sejm RP Panem M. Astem i Panem J. Kurzępą.
Wizyta Pani Minister stworzyła możliwość zaprezentowania zabytków naszego regionu, w szczególności Pomników Historii oraz obiektów pretendujących do tego tytułu, jak również dokonanych w ostatnich latach odkryć i efektów prowadzonych prac konserwatorskich. Mieliśmy okazję porozmawiać o różnych problemach, związanych nie tylko z ochrony zabytków, ale również o tożsamości kulturowej i upamiętnieniu naszej historii na tych ziemiach. To była bardzo rzeczową i inspirująca wizyta.
 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Rokitno - szkolenie
W dniach 26-27 lipca w Rokitnie odbyło się szkolenie pracowników...
Szkolenie dla księży
Ks. Biskup Ordynariusz dr Adam Dyczkowski oraz Lubuski Wojewódzki...
Prace remontowe w kościele dawnego opactwa cystersów w Gościkowie
Rozpoczęły się prace remontowo-konserwatorskie przy hełmach...
 Obchody 70-lecia Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu
W 2017 roku obchodzimy 70-lecie istnienia Wyższego Seminarium...