A A A
Strona główna / Zabytki / Przestępstwa przeciwko zabytkom / Zabytki skradzione i zaginione / Kradzież barokowej srebrnej sukienki obrazu i koro...
Zabytki skradzione i zaginione
15 maj 2020
Kradzież barokowej srebrnej sukienki obrazu i koron

Rozmiar czcionki
A A A
W  1986 r. z kościoła zlokalizowanego na terenie gminy Pszczew została skradziona barokowa sukienka i korony obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem.
 
Barokowa sukienka obrazu, złożona z trzech, zasadniczych części okrywających szaty postaci Marii i Dzieciątka (welon, płaszcz, suknia Marii i sukienka Jezusa)  oraz szat i  pojedynczych skrzydeł dwóch aniołów. Blacha srebrna repusowana, w partii szat dekorowana motywami wici roślinnych i kwiatów. Repusowane skrzydła aniołów pojedyncze, pokryte piórami o zaokrąglonych u dołu końcach. Srebrne, barokowe korony postaci Matki Bożej i Dzieciątka – w typie korony zamkniętej (corona clausa) z kabłąkami spiętymi sferą z krzyżem. Każdy z kabłąków zdobiony na brzegach dwoma pasami perełkowania. Obręcze i fleurony koron repusowane. W partii obręczy koron dekoracje imitujące kamienie szlachetne w oprawach. Brak informacji na temat ewentualnych znaków złotniczych. Korony i sukienka wykonane w 2 poł. XVII w. prawdopodobnie przez złotnika działającego w Wielkopolsce. 
 
Korony i sukienka obrazu figurują w wojewódzkiej ewidencji zabytków.
 
Skradzione obiekty  zostały zgłoszone do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11843). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
 

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również