A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym kościo...
Prace konserwatorskie
09 czerwiec 2020
Prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu

Rozmiar czcionki
A A A
Trwają prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym poaugustiańskiego kościoła w Żaganiu, które poprzedzono badaniami konserwatorskimi. Na ich podstawie wykonano próby na trzonach kolumn. Jak zawsze dokonujemy wyborów najbliższych technice oryginału.
Ołtarz główny powstał w 1695 r. Dzieło wykonał nieznany z nazwiska rzeźbiarz wrocławski. Monumentalna, dwukondygnacyjna, wieloosiowa i bogato gierowana nastawa wypełnia ścianę wschodnią świątyni. Jej forma została nieco przekształcona po pożarze w 1730 r. w związku z przebiciem okna za ołtarzem i zmianą górnej kondygnacji retabulum. Prace ukończono w 1734 r., a za autora tej kompozycji uważa się architekta Martina Frantza. Na program rzeźbiarski nastawy składają się m.in., ponad naturalnej wielkości rzeźby Ojców Kościoła: Ambrożego, Grzegorza Wielkiego, Augustyna i Hieronima, zaliczane do najwybitniejszych przykładów nurtu ekspresyjnego w śląskiej rzeźbie barokowej.
Przebudowa gotyckiego kościoła po pożarze w 1730 r. w architekturze zewnętrznej zaznaczyła się przekształceniem gotyckich okien budowli i dachów nad korpusem i wieżą, a we wnętrzu barokowym wystrojem. Przebudową kierował architekt Martin Frantz, zaś wystrój malarski i rzeźbiarski wykonali śląscy artyści. Do ok. 1750 trwały prace nad wyposażeniem kościoła. Dziś wnętrze to odzyskuje dawny blask, choć przed konserwatorami jeszcze dużo pracy.
 

Barbara Bielinis-Kopeć

Zobacz również
Zespół poaugustiański w Żaganiu – w 10-lecie uznania z Pomnik Historii
Dawne opactwo w Żaganiu podniesione zostało do rangi Pomnika...
Żagań - konferencja na temat zabytkowych ogrodów.
W dniach od 11 do 13 września 2014 r. w pałacu w Żaganiu odbyła...
Kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie w dawnym opactwie augustianów w Żaganiu
W ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko 2014-2020...
Prace konserwatorskie w pałacu w Żaganiu
W 2010 roku rozpoczęto kompleksowe prace związane z remontem...