Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym kościo...
Prace konserwatorskie
09 czerwiec 2020
Prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu

Rozmiar czcionki
A A A
Trwają prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym poaugustiańskiego kościoła w Żaganiu, które poprzedzono badaniami konserwatorskimi. Na ich podstawie wykonano próby na trzonach kolumn. Jak zawsze dokonujemy wyborów najbliższych technice oryginału.
Ołtarz główny powstał w 1695 r. Dzieło wykonał nieznany z nazwiska rzeźbiarz wrocławski. Monumentalna, dwukondygnacyjna, wieloosiowa i bogato gierowana nastawa wypełnia ścianę wschodnią świątyni. Jej forma została nieco przekształcona po pożarze w 1730 r. w związku z przebiciem okna za ołtarzem i zmianą górnej kondygnacji retabulum. Prace ukończono w 1734 r., a za autora tej kompozycji uważa się architekta Martina Frantza. Na program rzeźbiarski nastawy składają się m.in., ponad naturalnej wielkości rzeźby Ojców Kościoła: Ambrożego, Grzegorza Wielkiego, Augustyna i Hieronima, zaliczane do najwybitniejszych przykładów nurtu ekspresyjnego w śląskiej rzeźbie barokowej.
Przebudowa gotyckiego kościoła po pożarze w 1730 r. w architekturze zewnętrznej zaznaczyła się przekształceniem gotyckich okien budowli i dachów nad korpusem i wieżą, a we wnętrzu barokowym wystrojem. Przebudową kierował architekt Martin Frantz, zaś wystrój malarski i rzeźbiarski wykonali śląscy artyści. Do ok. 1750 trwały prace nad wyposażeniem kościoła. Dziś wnętrze to odzyskuje dawny blask, choć przed konserwatorami jeszcze dużo pracy.
 

Barbara Bielinis-Kopeć

Zobacz również
Przedsionek Raju - 7 sierpnia 2016 r.
Żagań, Pałac Książęcy - 18:00 Wykonawcy: La Mouvance: Christine...
Żagań - zaproszenie na wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków
W dniu 28 kwietnia 2011 r. w Zespole Poaugustiańskim w Żaganiu...
Dotacja na prace remontowo-konserwatorskie w zespole poaugustiańskim w Żaganiu
W ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko 2014-2020...
Życzenia świąteczne
Życząc wszystkim dobrych, spokojnych świat Wielkanocy pragniemy...