A A A
Strona główna / Zabytki / Przestępstwa przeciwko zabytkom / Zabytki skradzione i zaginione / Zaginięcie barokowego obrazu „Chrystus u Szymona”...
Zabytki skradzione i zaginione
13 grudzień 2020
Zaginięcie barokowego obrazu „Chrystus u Szymona”

Rozmiar czcionki
A A A

Przed dniem 26 kwietnia 1976 r. z kościoła na terenie gminy Nowe Miasteczko zaginął barokowy obraz „Chrystus u Szymona”.


Obraz olejny na płótnie w kształcie prostokąta stojącego. Obraz w momencie zaginięcia oprawiony był w prostą, malowaną na czarno ramę. Barokowy obraz przedstawia scenę, którą autor karty ewidencyjnej zabytku założonej w 1968 r. tytułuje: „Chrystus u Symeona”, co jest pomyłką (Symeon pojawia się w ikonografii chrześcijańskiej, w scenie Ofiarowania w świątyni), zapewne chodziło o przedstawienie „Chrystus u Szymona”. Scena przedstawiona we wnętrzu, w sali przekrytej sklepieniem, w tle widoczne dwa owalne okienka z kratą. Pośrodku przedstawieni dwaj mężczyźni siedzący przy stole. Po prawej ukazany faryzeusz Szymon zwany Trędowatym, odwrócony tyłem. Nieco głębiej, z lewej strony Chrystus zwrócony twarzą ku widzowi. Na pierwszym planie po prawej stronie widoczny kominek z palącym się ogniem z rusztem (fr. chenets) służącym do oparcia płonących polan.  Według opisu na karcie ewidencyjnej: „Obraz utrzymany w szarościach i brązach. Szaty osób czerwone i błękitne, posadzka brązowa.”
Warsztat śląski, XVIII w.
Orientacyjne wymiary: wysokość ok. 72 cm, szerokość ok. 54 cm.
Obraz figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków.


Obiekt  został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11850). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

 

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również
"Szanse, wizje, nadzieje, przyszłość" w Gubinie
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w dniach 7 i 8 września...
Koncert charytatywny w zborze w Letnicy
W dniu 1 grudnia br. w dawnym kościele ewangelickim w Letnicy...
300 lat kościoła w Bieczu
Kościół filialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej w...