A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Wymiana stolarkii okiennej w oranżerii w Solnikach...
Prace konserwatorskie
15 grudzień 2020
Wymiana stolarkii okiennej w oranżerii w Solnikach

Rozmiar czcionki
A A A

Zrealizowano kolejny etap prac obejmujących wymianę współczesnej stolarki okiennej w oranżerii w Solnikach, gm. Kożuchów, na odtwarzającą historyczną. Istniejące dotychczas w obiekcie okna zrealizowane zostały w latach 80. XX w., w czasie użytkowania obiektu przez lokalny PGR. Ich forma, mieszcząca się w otworach, przedstawiała wtórne podziały, profile i kolorystykę. Zastosowanie materiałów o niskiej jakości sprawiło, że po niespełna pół wieku użytkowania zły stan stolarki spowodował konieczność jej wymiany.
W wyniku analizy ikonografii, oraz szczegółowych porównań obiektów analogicznych, przy pełnym zrozumieniu właścicieli zabytku, ustalono właściwą formę stolarki okiennej w tym obiekcie. Drobny podział krzyżowych szczeblin, profilowane ślemię i słupek w formie półwałka oraz perłowy kolor sprawiły, że obiekt powoli odzyskuje dawną estetykę i wartość artystyczną zgodnie z pierwotną koncepcją architekta.
Prowadzone etapowo prace umożliwiają porównanie obu typów stolarek i pozwalają uzmysłowić jak istotna w odbiorze elewacji jest właściwie dobrana stolarka okienna.

Oranżeria i dom ogrodnika wzniesione zostały na początku XIX w., wraz z parkiem krajobrazowym i ogrodem francuskim, w okresie kiedy majątek w Solnikach stanowił własność generała Wilhelma von Dobschütza, mał¬żonka Henrietty von Braun. Oranżeria wraz ze znajdującą się przed nią fontan¬ną, stanowią centralny punkt założenia ogrodowego. Ich elewacje utrzymane są w stylu klasycystycznym.

 

Karolina Idryjan

Galeria
Zobacz również
Sesja naukowa pt. „Dzieje miejscowości Ziemi kożuchowskiej - Solniki”,
W dniu 26 maja 2017 r. w pałacu w Solnikach zorganizowano sesję...
Sesja naukowa „Dzieje miejscowości ziemi kożuchowskiej - Solniki”
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej zaprasza na...