A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Prace konserwatorskie przy ławach w kościele w Sie...
Prace konserwatorskie
21 wrzesień 2021
Prace konserwatorskie przy ławach w kościele w Siedlisku

Rozmiar czcionki
A A A

Rozpoczęto prace konserwatorskich i restauratorskie przy zabytkowych ławach kościelnych eksponowanych w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Siedlisku. Kościół został wzniesiony jako protestancki, około roku 1600, z fundacji Georga von Schönaicha, ówczesnego właściciela tamtejszego majątku. Ławy kościelne ustawione są w dwóch rzędach w nawie kościoła i na emporze muzycznej.
W trakcie prac usuwane są wtórne przemalowania, pod którymi zachowana jest historyczna kolorystyka w odcieniach czerwieni. Na zapleckach uwidoczniły się oznaczenia numeryczne miejsc, które wykonano od szablonu, w owalnej formie. Po usunięciu części wtórnej farby ustalono, że pochodzące jeszcze z XVIII w. ławy zostały w późniejszym okresie poddane pewniej modernizacji. Niewygodne oparcia poprzez wprowadzenie klinów ukształtowano pod rozwartym kątem, dla zwiększenia komfortu siedzących. Zwiększono również przestrzeń pomiędzy kolejnymi ławami. W swej pierwotnej formie ławy zachowane są na emporach.
Siedliskie ławy stanowią świadectwo postępowania dawnych mieszkańców miejscowości, którzy szanując warsztat i kunszt twórców ław, nie pozbyli się niewygodnych siedzisk, a jedynie dokonali pewnych przekształceń, w duchu panujących w XIX w. tendencji.
 
 

Karolina Idryjan

Galeria
Zobacz również
Święto Bzów 2015 w Siedlisku
Fundacja Karolat oraz Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków...
Pałac w Siedlisku - prace zabezpieczajace i konserwatorskie
Zrealizowano prace związane z pierwszym etapem zabezpieczenia...
Lubuskie Spotkania z Zabytkami w ramach Święta Bzów na zamku w Siedlisku
W dniu 10 maja 2015 roku na zamku w Siedlisku Fundacja Karolat,...
Siedlisko – zajęcia ze studentami UAM
W dniu 15.10.2011 r. pracownicy merytoryczni Wojewódzkiego Urzędu...