A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Odkrycie kamiennych stopni późnorenesansowych scho...
Prace konserwatorskie
24 wrzesień 2021
Odkrycie kamiennych stopni późnorenesansowych schodów ratusza w Bytomiu Odrzańskim

Rozmiar czcionki
A A A

W trakcie prac obejmujących odtworzenie ganku ratusza w Bytomiu Odrzańskim oraz konserwacji zabytkowego portalu odkryto późnorenesansowe, piaskowcowe stopnie stanowiące pierwotny bieg wejścia głównego do ratusza.
Portal i poprzedzający go, niezachowany do dnia dzisiejszego ganek pochodzą z lat 1602-1609, kiedy to dzięki wsparciu ówczesnego właściciela miasta Georga von Schönaich, powstał w Bytomiu nowy ratusz.
Bogato dekorowana, płaskorzeźbiona powierzchnia podstopnic przedstawia ornamenty okuciowe o zróżnicowanej formie. Stopnie ukryte były pod współczesnymi wylewkami, różnorako odwrócone, połączone z fragmentów,  wykorzystane przez dawnych mieszkańców Bytomia Odrzańskiego jako podstawa konstrukcyjna nowej formy schodów. Prace realizowane są pod nadzorem konserwatorskim i archeologicznym, co pozwoliło na właściwą reakcję w momencie odsłaniania cennych elementów, ich bezpieczne zdemontowanie i zabezpieczenie.
Odkrycia na etapie realizacji prac często komplikują procesy inwestycyjne i wymagają od inwestora podejmowania kolejnych, nieuwzględnionych w pierwotnych założeniach, działań. Jednakże bezcenna jest ich wartość, zarówno dla pogłębienia wiedzy o zabytku, jak również przywrócenia jego pierwotnych walorów.
Są to jedyne renesansowe stopnie o płaskorzeźbionej dekoracji na terenie dzisiejszego województwa lubuskiego.
 

Karolina Idryjan

Galeria
Zobacz również
Tajemnice krypty grobowej w byłym kościele ewangelickim w Bytomiu Odrzańskim
W dn. 4 marca 2013 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bytomiu...
Bytom Odrz. - badania antropologiczne
Porządkowanie wnętrza krypty oraz badania antropologiczne w...
Bytom Odrzański – dekoracja rzeźbiarska epitafium Mateusza Francke
Przed 2002 r. z epitafium Mateusza Francke ukradziono marmurowe...